środa, 3 grudnia 2014

GRUDZIEŃ W TEATRZE WIELKIMŚwiąteczny, gwiazdkowy grudzień w Teatrze Wielkim? Nie może być inny, bo skoro to czas przedświąteczny, to i niespodzianek nie może zabraknąć. Pierwsza to ta, że po dłuższej przerwie - po sygnałach widzów - Teatr "przywrócił do łask" dwie królowe w znakomitej operze Donizettiego Maria Stuarda.

Gaetano Donizetti "Maria Stuarda". Teatr Wielki w Łodzi.


Donizetti skomponował Marię Stuardę w ślad za popularną w dobie romantyzmu legendą o tragicznych losach szkockiej władczyni XVI wieku. Obecne w historii pokłady tajemniczości stanowiły idealną oprawę dla dzieł, które powstawały w czasie tej zagadkowej epoki. Fundamentem, na którym Donizetti zbudował swoją operę, była często wówczas wystawiana adaptacja tragedii Fryderyka Schillera Maria Stuart. Jednak w procesie powstawania utworu, kompozytor wspólnie z autorem libretta Giuseppe Bardarim uprościli schillerowską intrygę i zrezygnowali z licznych postaci, inne - połączyli w jedną. Powstała opera o niezwykle dramatycznej i wartkiej akcji, dająca solistom możliwość aktorskiego i wokalnego popisu...

Przedstawienie jest wspólną produkcją Teatru Wielkiego w Łodzi, Teatru Wielkiego 

im. S. Moniuszki w Poznaniu i Opery Śląskiej w Bytomiu.
(Bilety: TUTAJ).

Już 13 grudnia miłośnicy popisów wokalnych będą mogli zrobić sobie mikołajkowy prezent.
A jeśli ktoś pragnie zobaczyć jak "od tyłu" działają w tym i innych przedstawieniach cudotwórcze mechanizmy sceny, to kolejna Opera bez granic - 14 grudnia, atrakcyjnie Państwu to zaprezentuje na spotkaniu pn. Magiczne moce sceny.
Później to już tylko śpiew i zabawa! Najpiękniejsze kolędy świata (21 i 27 grudnia) śpiewane wspólnie z chórami i orkiestrą Teatru, nie pozwolą na odejście od świątecznego klimatu.
(Bilety: TUTAJ)


W finale miesiąca - 31 grudnia - już tylko i aż szampańska rozrywka na koncercie sylwestrowym Wieczór gwiazdami w towarzystwie "szałowej" muzyki i znakomitych artystów Teatru Wielkiego w Łodzi.
(Bilety: TUTAJ)
Zatem co wybrać? Po prostu grudzień z Teatrem Wielkim!


Kasy biletowe: 42 633 77 77
Biuro obsługi widzów: 42 633 31 86
e-mail: widz@teatr-wielki.lodz.pl

Fot. Monika Czechowicz

źródła:
NEWSLETTER - TEATR WIELKI
YouTube.pl (standartowa licencja)