piątek, 18 września 2020

- krótki spacer przedjesienny

Grobowiec rodzinny Henryka Federa w części ewangelicko-augsburskiej. To jeden z najpiękniejszych pomników w tej części cmentarza. Wykonany został w 1911 roku przez działającego w Berlinie włoskiego artystę Valentina Casala. Swoją formą nawiązuje do dzieł włoskiego mistrza rzeźby klasycystycznej, Antonia Canovy. Być może niewielu łodzian wie, że w tym grobowcu pochowany został również Leopold Kindermann (kojarzony najmocniej z secesyjną willą "Pod jabłoniami" przy ulicy Wólczańskiej, dzisiaj Galeria Willa Miejskiej Galerii Sztuki). 

Willa Leopolda i Elizy Kindermannów.

Leopold Kindermann, syn Franciszka Kindermanna ożenił się z Laurą Elizą Feder, córką przemysłowca Henryka Federa, współwłaściciela zakładów "Feder&Vive". Panna młoda otrzymał w posagu ślubnym teren przy ulicy Wólczańskiej 31 i na tej działce po kilku latach wzniesiono willę.
Leopold Kindermann zmarł w 1917 roku. Przedwczesna śmierć, w wieku zaledwie 48 lat, dosięgła go w Berlinie-Charlottenburgu, gdzie się leczył. Ciężka sytuacja rodziny podczas pierwszej wojny światowej sprawiła, że nie został pochowany w odrębnym grobie, lecz w grobowcu swojego teścia, Henryka Federa.

źródło:
Krzysztof Stefański. Wielkie rody fabrykanckie Łodzi i ich rola w ukształtowaniu oblicza miasta.
Fot. Monika Czechowicz

Przeczytaj jeszcze: