sobota, 11 marca 2017

Hiszpańska paella i angielskie ciasta, czyli biesiada w Before Food Market.


Piotrkowska 217, wieczór.
Właśnie w ten weekend przypada żydowskie święto Purim. W BEFORE Food Market rozpoczęła się w piątek PURYMOWA NOC (zobacz TUTAJ), która będzie jeszcze trwała do dzisiaj… No cóż, jak powiedzieli gospodarze: jedni mają post, a inni karnawał… 


Baedeker postanowił obchodzić Purim w BEFORE Food Market. I chociaż idea miejsca, to … BEFORE, czyli że można tu wstąpić na przekąskę czy drinka przed… imprezowaniem w łódzkich pubach – to  baedeker zajrzał do BEFORE…. i już tu został tego wieczoru.


Idea światowych food marketów wyewoluowała z tradycyjnych targów miejskich – tworzonych przez pasjonatów i lokalnych producentów, których usługi i produkty – w dobie globalizacji – stały się coraz bardziej ekskluzywne. Wszystkie światowe markety usytuowane są w ważnych dla lokalnej społeczności miejscach, wnętrzach z historią i duszą ( niejednokrotnie zabytkowych i stanowiących architektoniczną atrakcję turystyczną.


Łódzki Food Market zajmuje  budynki wzniesione w latach 80. XIX wieku dla Józefa Johna, fabrykanta maszyn, pędni i właściciela odlewni. Tutaj w 1911 roku odlano dzwon „Zygmunt” dla łódzkiej katedry. Zakład powstał w 1867 roku i zajmował teren ciągnący się do ulicy Wólczańskiej. Plac przy Piotrkowskiej 217 to miejsce po budynku administracyjnym fabryki Johna.


Food Markety wpisały się w światowy trend gastronomiczny stając się komplementarnymi miejscami łączącymi gastronomię, kulturę i rozrywkę. Miejscami topowymi i modnymi, współtworzonymi przez wybitnych szefów kuchni i pasjonatów gotowania. Food Market to połączenie dwóch nurtów: street food i slow food – pełnowartościowe dania, wytworzone z wyselekcjonowanych produktów, serwowane w formie dań degustacyjnych, czy przekąsek finger food – łatwych i szybkich do konsumpcji.


Before Food Market w Łodzi to idealne miejsce na spotkanie po pracy ze znajomymi, czy propozycja na dobry „before” przed wieczornym wypadem do klubu. Baedeker spotkał wczoraj przyjaciół właśnie w Before Food Market – znali to miejsce przede mną…


I było wyjątkowo.
A co czyni Food Market wyjątkowym?

Kilka lub kilkanaście mini-restauracji w jednym miejscu


Kuchnie całego świata
(od hiszpańskiej aż po Indie, czy Daleki Wschód) – każda przygotowana przez innego, wyspecjalizowanego restauratora.


Brak obsługi kelnerskiej
- goście mają okazję bezpośrednio porozmawiać z szefem kuchni przygotowującym danie, mogą poznać historię powstania dania i jego składniki.

Wspólne stoły, tzw. commontables
Miejsca integrujące gości, pozwalające na wspólne biesiadowanie.

Menu uzupełnione o menu degustacyjne
Umożliwia to zamówienie dowolnej liczby wybranych przez siebie dań w małych porcjach u każdego z restauratorów. Wówczas łatwiej podjąć decyzję, każda taka porcja kosztuje tutaj 5 złotych.

Nietypowe połączenie klubu i restauracji
Nie jest to ani typowa restauracja, ani klub. Można posłuchać muzyki na żywo, czy DJ, ale i pokosztować ogromnej ilości różnorodnych przysmaków z różnych stron świata.

Połączenie nurtu street food i slow food
Pełnowartościowe dania według autorskich receptur, najwyższa jakość produktów, oryginalność – serwowana w prosty sposób, łatwy do szybkiej konsumpcji.


W Before Food Market menu jest bardzo zróżnicowane, każdy z restauratorów reprezentuje odmienną, oryginalną kuchnię z innego zakątka świata: węgierskie langosze, tybetańskie pierożki, hiszpańskie paella i tapas, turecka baklava, holenderskie frytki, sushi, kuchnia łódzka z elementami kuchni historycznej, alzackie podpłomyki, włoska pizza, czekoladowe Brownie, kuchnia indyjska…. i wiele innych.


Oczywiście także wyspa barowa z doskonałym wyborem drinków, shotów i mocnych alkoholi…


…. i profesjonalne doradztwo i dobór win.

Smaki Before Food Market:

STREFA HISZPAŃSKA/MOJO PICON 

STREFA AMERYKAŃSKA/ JACK BURGER

STREFA KUCHNI ŻYDOWSKIEJ/ CHALLAH DELI
STREFA ORIENTU/OTTOMAŃSKA POKUSA
STREFA JAPONII/NEKKO SUSHI
STREFA TYBETAŃSKA/ MOMO SMAK
STREFA INDYJSKA/ GANESH
STREFA WŁOSKA/ HAPPY PIZZA
STREFA HOLENDERSKA/ PATAT&MORE
STREFA WĘGIERSKA/ TRADITIONAL HUNGARIAN
STREFA KAW I HERBAT/ COPHI

STREFA ALZACKA/ FLAMMKUCHEN

STREFA BBQ/ B.B. KINGS

STREFA HOLENDERSKA/ PAT&MORE

STREFA BROWNIE/ KURO NEKO BROWNIE

STREFA SANDWICZ/KIEŁBASKOWO MARKET

STREFA ŁÓDZKA/ KRUCJATA SMAKIEM


Dzisiaj, w sobotę - specjalny finał:    
Tańca z Syjonu będzie uczył Dawid Gurfinkiel, znany z organizacji HaMakom i nie tylko.
Zagra Paweł Strzelec.


START: piątek 10.03, godz. 17:00
ZAKOŃCZENIE: sobota, godz. 23:45.


Before Food Market
Każdy czwartek, piątek i sobota/ strefa Piotrkowska 217


Fot. Monika Czechowicz