sobota, 30 września 2017

NITZAN MINTZ – MURAL NAPISANY.


Jesienią 2016 roku na zaproszenie Fundacji Urban Forms odwiedziło Łódź troje artystów z Izraela -  Nitzan Mintz, Dede oraz Untay, którzy przyjechali do  Polski w ramach Festiwalu „Energia Miasta”.
Okazało się, że wszyscy artyści mają korzenie w Europie Środkowej i Wschodniej. Dziadkowie Niztan mieszkali w Warszawie, rodzina Dede w Piotrkowie Trybunalskim, a pochodząca z Rumunii babcia Untaya podczas II wojny światowej była więziona w obozie w Auschwitz. Rodzinna historia, ale też świeże spojrzenie na Bałuty, czyli teren, gdzie podczas II wojny światowej mieściło się żydowskie getto, stały się kanwą prac twórców z Izraela, które powstały podczas Festiwalu.
Młodzi streetartowcy Nitzan Mintz, Dede i Untay odnieśli się do historii miejsc, w których pracowali.

UNTAY ( przeczytaj TUTAJ)

DEDE (przeczytaj TUTAJ)


Na  tylnej ścianie zabudowań gospodarczych przy ulicy Organizacji WiN 10  (wejście od ulicy Pasterskiej) Nitzan namalowała (napisała!) pierwszy mural należący do nurtu poezji ulicznej.


Nitzan napisała wiersz w oparciu o materiały przekazane przez Fundację Urban Forms oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, który dedykowany jest społeczności Bałut. Na białym tle, widnieje czarny tekst, nawiązujący do historii tego miejsca.


Utwór powstał w języku polskim i hebrajskim.


NITZAN MINTZ
IZRAEL
Artystka i poetka urodzona w Tel Awiwie. Zaczęła tworzyć poezję podczas służby w wojsku. Poszukując sposobów dotarcia ze swoimi wierszami do szerszego grona odbiorców, zaczęła umieszczać je na drewnianych deskach, które następnie przybijała do słupów.
Jej prace poruszają szeroki zakres tematów, ponieważ Nitzan - jak sama twierdzi - ma "milion rzeczy do przekazania". Zazwyczaj poezja, którą maluje w formie murali ma głębokie powiązanie z wybraną lokacją, łącząc charakter danego miejsca i tworząc spójną, piękną całość. Studiuje sztukę i poezję w szkole artystycznej Minshar.

Nitzan Mintz i Dede często tworzą razem i realizują wspólne projekty:

Nitzan Mintz & Dede, źródło fotografii: nitzanmintz.com

Źródła:
nitzanmintz.com

O pracach Dede i Untay'a można przeczytać w baedekerze:

Fot. Monika Czechowicz