środa, 3 lipca 2019

FOLKOWE INSPIRACJE

Łódzka Manufaktura, w tym także Muzeum Fabryki wypełnią się akcjami i propozycjami festiwalu FOLKOWE INSPIRACJE.

Festiwal rozpoczął się 2 lipca o godzinie 17.00 na Rynku Manufaktury, i podzielił się radosną energią w FOLKOWYM FLASHMOBIE. Oczywiście można było się przyłączyć i pofolkować po łódzku!


W Muzeum Fabryki odbyły się dwa wspólne wernisaże. Pierwszy to instalacja multimedialna „RYTMY.DŹWIĘKI.TRADYCJE”. Światło, laser, obraz wideo, dźwięk, określone w specjalnej konstrukcji przestrzennej, złożyły się na całość interaktywnej prezentacji różnych regionów folklorystycznych województwa łódzkiego. Twórcami instalacji są studenci z Koła Naukowego Dziewiarzy PŁ (więcej o wydarzeniu na IX Folkowe Inspiracje - Rytmy, dźwięki, tradycje.) Drugi natomiast to wernisaż wystawy fotograficznej „LUDZIE.KULTURY.STROJE”. Ekspozycje autorskie i zbiorowe młodych mistrzów fotografii, artystów-plastyków i designerów wprowadzą widzów w temat folkloru, tradycji, kostiumów i krajobrazów związanych z dziedzictwem kulturowym ludzi na świecie.


W piątek 5 lipca Manufaktura będzie przystankiem końcowym folkowego korowodu „JADĄ WOZY KOLOROWE!”, który wcześniej przejdzie ulicą Piotrkowską. Następnie na scenie na Rynku Włókniarek Łódzkich pojawią się liczni artyści – uczestnicy festiwalu z Polski oraz z różnych stron świata. Podczas koncertu zatytułowanego „ETNO KRAJOBRAZY POLSKI I ŚWIATA” publiczność będzie miała okazję obcować z porywającą, a niekiedy i poruszającą muzyką, w klimatycznej oprawie wizualnej, które poprowadzą przez malownicze zakątki globu.

Jednym z punktów programu będzie także pokaz mody i wzornictwa inspirowany folklorem i wzorami etnicznymi, charakterystycznymi dla różnych narodów.
Tego dnia zaprosimy również do Muzeum Fabryki, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy prac konkursowych FOLK – DESIGN. Będzie można już z bliska przyjrzeć się projektom artystycznym w tej dziedzinie. 
Na zakończenie dnia „FOLKOWANIE DLA POKOJU!” (IX Folkowe Inspiracje - Folkowanie dla pokoju!), czyli interaktywne widowisko na rynku Manufaktury, stanowiące wypowiedź na temat tolerancji i pokoju na świecie. Reprezentanci kilkunastu krajów świata zaproszą do działań promujących otwartość na drugiego człowieka i inne kultury, zastępowania nienawiści i ksenofobii, empatią i szacunkiem dla innych. Symboliczny krąg ludzi dobrej woli rozumiejących kulturowe różnice i dbających o narodowe tradycje, połączy się dla tych idei we wspólnym wielokulturowym tańcu zakończonym spektaklem teatru ognia. Pokażmy światu, że więcej nas łączy, niż dzieli!


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Folkuj po łódzku!

IX Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych Folkowe Inspiracje
29.06-06.07.2019.

Wszystkie informacje i program można znaleźć na stronie festiwalowej:
www.folkoweinspiracje.pl

Można również śledzić aktualności pojawiające się na stronie na FACEBOOKU:
Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje"

Fot. Monika Czechowicz

źródło: