niedziela, 9 kwietnia 2017

ULICA PIOTRKOWSKA – GALERIA WIELKICH ŁODZIAN


Idea galerii powstała w 1999 roku i od tej pory Piotrkowska dekorowana była plenerowymi rzeźbami z brązu, stojącymi na jej chodnikach. Rzeźby upamiętniają ludzi związanych z Łodzią, ale są także "użytkowe", pełnią funkcję ławeczek, na których można przysiąść, odpocząć, sfotografować się... Pomysłodawcą galerii jest Marcel Szytenchelm, łódzki aktor i reżyser.
Marcel Szytenchelm – polski aktor, reżyser i animator kultury związany z Łodzią.
Jest absolwentem VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Łodzi. W 1982 roku powołał do życia (działające przy Widzewskich Domach Kultury) Studio Teatralne „Słup”, w którym pełni funkcje reżysera i dyrektora artystycznego.
W 1990 roku ukończył kulturoznawstwo (specjalność: teatrologia) na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tym samym roku zdał egzamin dla aktorów dramatu oraz otrzymał kategorię instruktorską S w dziedzinie teatru przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W 2000 roku zdał egzamin ZASP dla reżyserów dramatu.
Jako aktor znany głównie dzięki roli Mariana Koniuszki w serialu Stanisława Barei „Zmiennicy” (1986).
Zainicjował obchody Dnia Tuwima i Dnia Reymonta. Jest autorem lub współautorem pomników należących do Galerii Wielkich Łodzian na ulicy Piotrkowskiej.
źródło:


"Ławeczka Tuwima", odsłonięta wiosną 1999 roku, jest pierwszym
pomnikiem powstałym w galerii. Stoi przy Piotrkowskiej 104, przed pałacem Juliusza Heinzla, obecnie Urzędem Miasta. Autorem „Ławeczki” jest Wojciech Gryniewicz.


"Fortepian Rubinsteina". Artur Rubinstein siedzi przy fortepianie,
jeśli wrzuci się do mechanizmu monetę (zdaje mi się, że to już nie działa...) urządzenie odtwarza koncert F-moll Chopina, koncert fortepianowy B-moll Czajkowskiego i jeszcze dwa inne hity … Pomnik został odsłonięty w 2000 roku, stoi przy Piotrkowskiej 78, gdzie niegdyś mieszkał Rubinstein.


"Kuferek Reymonta" stanął przy Piotrkowskiej 137, przy Pałacu Kindermana. Autorzy: Marcel Szytenchelm i Rober Sobociński.


"Twórcy Łodzi przemysłowej", czyli pomnik naszych wielkich": Izraela
Poznańskiego, Karola Scheiblera i Ludwika Grochmana. Łódzcy fabrykanci siedzą przy ogromnym stole; można się do nich przysiąść, zjeść kanapkę...(porozmawiać..?)

"Fotel Jaracza", został odsłonięty w 2006 roku (autorzy: Jerzy i Robert
Sobocińscy oraz Marcel Sztenchelm). Fotel stoi przy Piotrkowskiej 152.
"Lampiarz", czyli pomnik bezimiennego elektryka, to ostatni w galerii.
 Odsłonięty został we wrześniu 2007 przy Piotrkowskiej 37. Okazją
była setna rocznica zawodowej elektryki w Łodzi. Fundatorem pomnika był między innymi Łódzki Zakład Energetyczny. Autor: Marcel Szytenchelm.

Fot. Marcela Szytenchelma ze strony:
Dziennik Łódzki (http://www.dzienniklodzki.pl)

Fot. Monika Czechowicz