niedziela, 21 kwietnia 2013

Zakończyła się ósma edycja FASHION WEEK FashionPhilosophy

 
 
 FashionPhilosophy Fashion Week Poland to największe wydarzenie modowe w Polsce. Odbywa się cyklicznie, dwa razy w roku w Łodzi.Ósma już edycja odbyła się w dniach 17-21 kwietnia 2013 roku.  Projektanci zaprezentowali kolekcje na sezon jesień-zima 2013/14. Kolekcje mogliśmy oglądać na licznych pokazach, możecie je też obejrzeć w internecie.
Uroczyste zakończenie święta mody odbyło się w budynku elektrowni w łódzkiej Manufakturze:

 


Każda edycja tygodnia mody to setki publikacji w prasie, internecie oraz wiele relacji w radio i telewizji. Collezzioni Donna i Collezioni Uomo relacjonują pokazy polskiego Fashion Week, obok najbardziej prestiżowych tygodni mody na świecie. Polska redakcja ELLE, zainspirowana łódzkim tygodniem mody, wydaje dwa razy do roku specjalny dodatek "ELLE Polska Moda", promowany podczas Fashion Week Poland. Media przyciągają też światowej sławy goście, odwiedzający tydzień mody: Kenzo, Agatha Ruiz de la Prada, Patrizia Gucci, Diane Pernet czy Marios Schwab.

Fashion Week Poland to przede wszystkim: pokazy uznanych projektantów "Designer Avenue",pokazy mody offowej i debiutantów "OFF Out Of Schedule", "Showroom" - stoiska projektantów, a także szkolenia i seminaria "Let Them Know". Ponadto w ramach wydarzenia odbywa się wystawa fotografii mody "Young Fashion Photographers Now".
 
 
Dzięki Fashion Week (a także Fotofestiwalowi i Festiwalowi Designu) Łódź otrzymała nagrodę "Miasto doskonałe 2010" od redakcji magazynu "Twój Styl". Sam tydzień mody zyskał tytuł "Event Roku 2010" od redakcji magazynu "Aktivist". Rok wcześniej czytelnicy Gazety Wyborczej i telewidzowie telewizji TOYA nagrodzili wydarzenie tytułem "Łódź sukcesu". Redakcja polskiej edycji magazynu ELLE przyznała Fashion Week Poland nagrodę "Elle Style Awards 2009" w kategorii "Największe wydarzenie w modzie".
 

Obecną lokalizacją FashionPhilosophy jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znajdująca się na Księżym Młynie (ul. Tymienieckiego 22/24).
 
źródło:
strona FashionPhilosophy Fashion Week Poland

 
fot: Monika Czechowicz
 

"Jesteś Żydóweczką", czyli historia Ali z elementarza


Czy wiecie, że Ala z elementarza Mariana Falskiego pochodziła z Łodzi?
Oto jej historia, którą można obejrzeć tutaj:
źródło: Youtube. 


Miejsce poświęcone Alinie Margolis w Muzeum Miasta Łodzi.

Czy Alą z elementarza była prawdziwa dziewczynka? 


Tak, była nią urodzona w 1922 roku Alina Margolis, z której mamą Marian Falski się przyjaźnił.Kiedy Ala skończyła siedem lat, Falski przyniósł jej w prezencie "Elementarz", z dedykacją "Ali z Elementarza - Autor"; niżej dopisał: "Ala ma kota". 
Ala została lekarką i działaczką społeczną, brała udział w powstaniu w getcie warszawskim, była żoną Marka Edelmana. Alina Margolis-Edelman jest autorką książki "Ala z elementarza", wspomnień z czasów dzieciństwa przed wojną i dorastania w jej trakcie. Alina Margolis-Edelman zmarła w 2008 roku.

źródło: 

PAP, http://archiwum.polityka.pl/art/ala-nie-ma-kota,375374.html.
źródło fotografii:
wyborcza.pl Fot. zbiorów Muzeum Miasta Łodzi Monika Czechowicz