wtorek, 1 sierpnia 2017

Kamienica Jakuba Segałły przy ulicy Narutowicza 47.


Okazała  kamienica znajdująca się przy ulicy Narutowicza 47 (dawna ulica Dzielna). 
Należała do przedsiębiorcy Jakuba (Jakóba) Segałły i jego żony Chai.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1906.


W 1904 roku Segałła odkupił parcelę od Karola Jana Leopolda Kersta (Kürsta) i wybudował na niej murowany, parterowy, podpiwniczony dom wraz z oficynami. Twórcą projektu architektonicznego wybudowanego budynku był Franciszek Chełmiński. 

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1901.

W 1910 roku Segałła nadbudował na istniejącym domu trzy piętra, podniósł również oficyny. Prace budowlane były przeprowadzane według planów architekta Gustawa Landau-Gutentegera.


W 1911 roku właściciel nadbudował jeszcze na kamienicy mansardę, której projekt wykonał również architekt Gustaw Landau-Gutenteger.


Kamienica posiada fasadę symetryczną z dwoma dominantami bocznymi.
Zachwycają detale:


Zdobienia kamienicy nie są już tak… wybujałe, jak we wcześniejszych realizacjach architekta – fasada zdradza cechy wczesnomodernistyczne.


Niestety, nie zachowały się oryginalne balkony. A szkoda, bo architekt Gustaw Landau-Gutenteger był miłośnikiem sztuki kowalskiej i często sam projektował wykończeniowe detale.


Możliwe, że jest również autorem pięknej, kutej bramy, w której widzimy inicjały właściciela wplecione w dekoracje roślinne.


W parterze budynku już od wielu lat znajduje się sklep gdzie można kupić artykuły bushcraftowe, militarne, trekingowe, survivalowe, wojskowe czy outdoorowe a także środki obrony.
Strona sklepu:

Źródła:
Krzysztof Stefański. Ludzie, którzy zbudowali Łódź.

Fot. Monika Czechowicz

Przeczytaj jeszcze:


(na stronie błędnie podany adres: Narutowicza 49)