czwartek, 24 kwietnia 2014

Łódź: 100 rocznica urodzin Jana Karskiego.Rok 2014 został ogłoszony rokiem Jana Karskiego. 100 rocznica urodzin legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy poinformował zachodnią opinię publiczną o Holokauście, przypada 24 kwietnia. Z tej okazji w Łodzi zaplanowano aż sześć dni atrakcji. 
Świętowanie zaczęło się w środę (23 kwietnia).O godz. 17 na rynku Manufaktury (ul. Drewnowska 58) licealiści z Klubu Kuriera zorganizowali happening, w trakcie którego poinformowali łodzian o wielkich czynach swojego patrona:


Alternatywą dla happeningu była projekcja filmu "Moja misja" w Muzeum Kinematografii (środa, godz. 17, pl. Zwycięstwa 1), po której przewidziano spotkanie z reżyserem, Michałem Fajbusiewiczem.

W czwartek (dzisiaj, 24 kwietnia) uroczyste obchody urodzin rozpoczęły się o godz. 8 mszą świętą w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża (ul. Sienkiewicza 38). Godzinę później w budynku dawnego Publicznego Gimnazjum Męskiego im. J. Piłsudskiego (ul. Sienkiewicza 46), do którego uczęszczał Karski, została odsłonięta uroczysta tablica pamiątkowa.

Do najważniejszych wydarzeń obchodów należy m.in. otwarcie wystawy "Karski. Nie dać światu zapomnieć" przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Będzie można ją zwiedzać za darmo w godz. 12-18 w Centrum Dialogu (ul. Wojska Polskiego 83). O godz. 19 zaplanowano tam również premierę muzyczno-plastycznego spektaklu "Emisariusz" w reżyserii Darii Kopiec. Po bezpłatne wejściówki można się zgłaszać mailowo: emisariusz@centrumdialogu.com
Warto również wybrać się do nowo-otwartego gabinetu prof. Jana Karskiego w Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15, od godz. 13.).Oprócz wspomnianych atrakcji w czwartek o godz. 17 w Muzeum Kinematografii będzie można obejrzeć jeszcze filmy "Daremna misja" (reż. Janusz Weychert) ...


"Daremna misja"

... i "Człowiek, który chciał zatrzymać Holokaust" (reż. Jan Grzyb). Komentarz po projekcji wygłosi Adam Sitarka z IPN. Godzinę później (o godz. 18) na antenie TVP3 Łódź będzie można obejrzeć prapremierę filmu "Emisariusz z Łodzi" w reżyserii Michała Fajbusiewicza. 

Fot. Monika Czechowicz