wtorek, 14 sierpnia 2018

Górka Widzewska


Park Górka Widzewska jest jednym z najmłodszych parków w Łodzi, znajduje się na Widzewie Wschodzie, pomiędzy ulicami Milionową, Czernika, Bartoka oraz al. Przyjaźni.

Park został oficjalnie oddany do użytku 20 września 2001 roku. To jedyny park miejski, jaki powstał w Łodzi od ponad trzydziestu lat. 

Najpierw planowano w tym miejscu nowy stadion Widzewa, potem - park. Jednak zanim doszło do inwestycji Górka Widzewska służyła przez wiele lat za zwałowisko śmieci z okolicznych placów budowy.

Do pomysłu parku powrócono w 1995 roku. Roboty ruszyły trzy lata później i Widzewska Górka zmieniła się nie do poznania: nawieziono ziemię, wytyczono alejki, postawiono ławki, poprowadzono ścieżki rowerowe, a dwie „górki” na tym terenie połączono 26-metrowym mostkiem. 

W październiku 2000 roku mieszkańcy osiedla zasadzili blisko 250 młodych drzewek. 

W 2002 roku rozpoczęto rozbudowę parku. Obok już istniejącej części wypoczynkowej na 4 hektarach gruntu przy Szkole Podstawowej nr 199 powstały m. in. boisko do siatkówki, koszykówki i badmintona, korty tenisowe, stoły do ping-ponga i szachów oraz plac do ćwiczeń gimnastycznych (plenerowa siłownia). Wkrótce potem zostało wyremontowane boisko do piłki nożnej wraz z przyległymi do niego bieżniami lekkoatletycznymi i trybunami.

Ostatni etap prac, który przypadł na rok 2004, polegał na uporządkowaniu terenu oraz nasadzeniu drzew liściastych, iglastych oraz żywopłotów. Oprócz nasadzeń oświetlono teren do aktywnej rekreacji. W efekcie tych działań powstał „zielony klin” o powierzchni ok. 10 hektarów.
W części północnej parku znajduje się kolista promenada o powierzchni brukowej, alejki o nawierzchni gliniasto-żwirowej.

Park charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością gatunkową drzew i krzewów. Obok gatunków bardzo pospolitych takich jak różne gatunki dębów, topól, jarząbów, znajdują się gatunki bardzo rzadkie, niespotykane praktycznie na terenie Łodzi. Można do nich zaliczyć chociażby jarząba mącznego. W parku można ponadto spotkać rokitnika zwyczajnego, który jest zaliczany do roślin pionierskich.


W listopadzie 2004 roku Towarzystwo Urbanistów Polskich uznało park Widzewska Górka za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim. Zdaniem architektów Górka zasłużyła na wyróżnienie ponieważ wpisuje się w krajobraz osiedla i jest miejscem, w którym mogą wypocząć zarówno osoby starsze jak i dzieci.

Mieszkańcy spółdzielni im. Batorego na Widzewie są bardzo zadowoleni, iż na terenie ich spółdzielni znajduje się park i chętnie korzystają z możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu. Widzewska Górka jest pod szczególnym nadzorem samych mieszkańców, dla których obszar ten stał się ulubionym miejscem spacerów i wypoczynku.


Źródło:
Parki i Ogrody www.parki.org.pl


Przeczytaj w baedekerze:
PARK PŁACZĄCYCH WIERZB


Fot. Monika Czechowicz