poniedziałek, 11 listopada 2013

Piknik Niepodległościowy w ManufakturzeDzisiaj w Manufakturze zaparkowały pojazdy wojskowe. Atrakcją pikniku była replika czołgu Renault FT 17. Pierwsze oryginalne pojazdy tego typu trafiły do Polski w czerwcu 1919 roku. Armia polska używała ich w walce z wojskami bolszewickimi podczas ataku na Warszawę w 1920 roku i w trakcie kampanii wrześniowej w 1939.
Pojazd, który stanął na rynku Manufaktury wykorzystano na planie filmu „Bitwa Warszawska”. Jest wyposażony w działko strzeleckie i pomalowany w barwy kamuflażu uniwersalnego z okresu wojny polsko-bolszewickiej.


Na rynku pojawił się także wóz ewakuacji medycznej, Schengenbus wykorzystywany przez straż graniczną do kontroli pojazdów, radiowozy i motocykle policyjne. Swoje wozy zaprezentowała  również Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej. Wśród nich samochód ratowniczo-gaśniczy, wóz ratownictwa technicznego oraz STAR z lat 60.

Na stoiskach uczestników pikniku można było m.in. obejrzeć ekspozycje przybliżające historię Polski.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych przygotowało wystawę „W walce o Niepodległą 1914-1921”. 
Nie zabrakło również atrakcji dla tych, którzy swój czas na pikniku zechcieli spędzić bardziej aktywnie.

Dzięki Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” każdy mógł sprawdzić się na strzelnicy ASG. Członkowie Jednostki Strzeleckiej 4008 przeprowadzili naukę składania i rozkładania karabinu AKM.


Na stoisku Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Radomia można było nie tylko obejrzeć broń używaną w wojskowej odmianie szermierki, ale też wziąć do ręki karabin Arisaka z bagnetem, czy oryginalną szablę wz. 1822. 


Natomiast przy stanowisku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej można było wejść na ściankę wspinaczkową:

Świętowanie zakończyło wieczorne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez uczestników pikniku, które poprowadzili harcerze ZHR.

fot. Monika Czechowicz

NA DACHU ŚWIATA, czyli...

... Manufaktura stroi się na świętowanie Dnia Niepodległości:
 fot. Sasza Czechowicz i Filip Walczak