piątek, 28 września 2018

"Oblicze piękna". Mural przy ulicy Wschodniej 70.

Twórczynią dzieła zatytułowanego „Oblicze piękna”, jest Paulina Nawrot, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Paulina jest jednocześnie liderem łódzkiej gałęzi Vera Icon – Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich. Mural powstał w ramach tegorocznego Stypendium Artystycznego Prezydent Miasta Łodzi.


Po raz pierwszy o projekcie zaczęłam myśleć dwa lata temu podczas podróży do Iranu – tłumaczyła artystka.– Zobaczyłam wtedy świątynię zwieńczoną niebieską kopułą ze złotymi liśćmi. To przywiodło mi na myśl niebo. Postanowiłam ubrać w to niebo bohaterkę mojego muralu...

Hasłem przewodnim zgłoszonej przez Paulinę Nawrot pracy jest pytanie: „Czy piękno może zbawiać świat?”. Jak sama tłumaczy: – W mojej pracy chcę pozostawić widzom przestrzeń do refleksji, nie narzucając jednoznacznie swojej wersji opowieści. Dlatego przedstawiona przeze mnie postać nie ma emblematów religijnych. Wizerunek Maryi powinien być dostępny dla wszystkich. Wyraża ona bowiem uniwersalne piękno, którym człowiek powinien się zachwycić.


Mural przedstawia kobietę z zamkniętymi oczami, która trzyma różę, a ubrana jest w złoto–niebieską szatę. – obecność Maryi nie narzuca się. Ma zamknięte oczy…


Usytuowanie muralu przy ulicy Wschodniej 70, to jest w centrum Łodzi, gdzie znajdują się kamienice opuszczone i zamieszkałe, remontowane i oczekujące na rewitalizację, jest dość odważnym wyborem autorki. Zapytana o to, czy nie obawia się negatywnego odbioru swojej pracy przez mieszkańców miasta, odpowiada – zostawiam to Jej. 

Łódź uznawana jest za stolicę murali i street artu. na miejskich budynkach powstało już ponad... pięćdziesiąt wielkoformatowych obrazów wykonanych przez uznanych artystów z całego świata.

Źródła:
Gazeta Wyborcza lodz.wyborcza.pl
niedziela.pl www.niedziela.pl


Fot. Monika Czechowicz