środa, 27 kwietnia 2016

FABRYKA MENDLA LUBIŃSKIEGO – WIERZBOWA 18.W tym miejscu Mendel Lubiński w roku 1904 roku zbudował niewielką fabrykę towarów półwełnianych, do której przeniósł produkcję z ręcznej tkalni znajdującej się przy ul. Andrzeja 4.
Po 1920 roku fabryka przeszła w ręce Samuela i Manela Libermanów (tkalnia i przędzalnia).


W 1937 roku powstała tu przędzalnia bawełny Mordki Borensztajna, Izraela i Szapsa Rzechtów. W zmechanizowanej fabryce było 12,6 tysiąca wrzecion cienkoprzędnych i 4,4 tysiąca wrzecion niciarkowych. Przędzalnia zatrudniała wówczas 360 osób.
Po 1945 roku powstała tu tkalnia jedwabiu, a po jej likwidacji utworzono tu Zakład Remontowy Przemysłu Jedwabniczo-Dekoracyjnego.


Obecnie mieszczą się tu hurtownie, m. inn. Centrum Sprzedaży Płytek Ceramicznych „CERAMIT” (strona: http://cermit.pl/)


 ...i jedna z najstarszych sal zabaw dla dzieci w naszym mieście - „Figloraj”, miejsce rozrywki i sportu dla najmłodszych łodzian (strona: http://www.figloraj.net.pl/kontakt.html).


Fot. Monika Czechowicz

źródło:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.

BAEDEKER POLECA:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.

Książka ta nie jest zwykłym albumem ukazującym fabryczną Łódź z lotu ptaka. Już sama perspektywa wykonanych zdjęć zmusza czytelników do nowego spojrzenia na miasto. Powoli odnajdujemy znane sobie miejsca, dostrzegając równocześnie mnóstwo szczegółów, których wcześniej nie byliśmy wstanie zaobserwować. Każda strona przynosi kolejne odkrycia i niespodzianki. Dzięki zestawieniu zdjęć współczesnych z archiwalnymi, mamy okazję przekonać się jak wiele się w Łodzi zmieniło i ocenić, czy są to zmiany korzystne. Dla ułatwienia nam zadania żółtą linią obwiedziono granice działek, na których prezentowane fabryki się znajdują lub znajdowały. Każde fotograficzne ujęcie fabryk opatrzone zostało krótkim rysem historycznym, prezentującym twórcę i dzieje zakładu, który w tych budynkach pierwotnie funkcjonował. Dzięki temu otrzymujemy niezwykłą kronikę losów przemysłowej Łodzi.