wtorek, 10 czerwca 2014

ING i... trykotarze - Łódź, Kopcińskiego 73/75


W 1912 roku dwaj wspólnicy: Henryk Dziembor i Józef Niedźwiedziński kupili od Karoliny Millauer pusty plac przy ówczesnej ulicy Nawrot 80...


W latach 1913-1914 została tu wzniesiona fabryka trykotów. Jej właściciele już od 1905 roku prowadzili przy ulicy Próchnika niewielkie przedsiębiorstwo, produkujące wyroby bawełniane.



Dnia 3 stycznia 1923 roku dokonano likwidacji spółki oraz podziału nieruchomości (wówczas ulica Zagajnikowa 67) oraz samej fabryki na dwie równe części.


Część południową otrzymał Henryk Dziembor, a północną Józef Niedźwiedziński, który zmarł 5 stycznia tego samego roku.



Odtąd w tym samym budynku funkcjonowały dwa zakłady trykociarskie. Jeden należał do Henryka Dziembora i pracowało w nim 40 robotników. Drugi był własnością spadkobierców Niedźwiedzińskiego. 



Henryk Dziembor zmarł 25 marca 1932 roku. Po jego śmierci właścicielami firmy stali się dalsi krewni (właściciel był kawalerem), a fabryką kierował zatrudniony do tego celu prokurent.



Nieruchomość ta, oznaczona następnie jako Kopcińskiego 75, została sprzedana, a jej nowy właściciel wydzierżawił ją na potrzeby składu piwa oraz wytwórni lemoniady i wód gazowych "Lwowianka".



Po 1945 roku znajdowały się tu magazyny Państwowej Centrali handlowej. W latach 90. właścicielem obiektu stała się spółka "Hammermed", zajmująca się hurtową sprzedażą produktów farmaceutycznych.

Obecnie, w odrestaurowanych budynkach fabrycznych ma swoją siedzibę łódzki oddział ING Bank Śląski.


Oficjalna strona łódzkiego oddziału banku:


źródło:

Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.


fot. Monika Czechowicz