czwartek, 29 września 2016

OFF MURAL - Roosevelta 18.


Mural trójki artystów – grupy Etam Crew i Roberta Procha - to realizacja w ramach projektu Uniqa Art Łódź.


Uniqa Art Łódź to międzynarodowy projekt artystyczny w przestrzeni publicznej Łodzi. Celem przedsięwzięcia jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe, bądź tymczasowo, wpiszą się w krajobraz miasta.


Mural jest realizacją trójki artystów – Grupy Etam i Roberta Procha.  Powstał w centrum Łodzi, przy słynnej OFF Piotrkowskiej (przy ulicy Roosevelta 18).


Grupa Etam  - Mateusz Gapski i Przemek Blejzyk, w środowisku bardziej znani jako Bezt i Sainer -  to autorzy najbardziej znanych łódzkich murali – „Babci z kurką” przy al. Politechniki oraz „Dziewczyny” i turkusowego „Słonia” przy ul. Uniwersyteckiej. W Łodzi, do której wrócili teraz po 3 latach, jest w sumie sześć ich prac.

ETAM CREW. Ulica Uniwersytecka 3.

ETAM CREW. Ulica Nawrot 81.

SAT ONE&ETAM CREW. Ulica Kościuszki 27.

SAINER. Ulica Uniwersytecka 12.


ETAM CREW. Aleja Politechniki 16.

Także Robert Proch (Tone) gościł już w Łodzi, dwukrotnie.

TONE. Ulica Legionów 57.

TONECHAZME/SEPEPROEMBRION, i CEKAS. Ulica Morcinka 2.


- Ściana na terenie parkingu OFF Piotrkowska ma niesamowity rozmiar i znakomitą lokalizację. Obok niej, ulicą Sienkiewicza przejeżdżają codziennie tysiące osób, nie wspominając o osobach, które po prostu odwiedzają „Offa”.
Mając to na uwadze, uznaliśmy, że do pracy w tak szczególnym miejscu powinniśmy zaprosić wyjątkowych artystów – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu Uniqa Art Łódź.


Wybór był oczywisty – Grupa Etam. Absolwenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, artyści, których międzynarodowa sława rodziła się w Łodzi, autorzy sześciu łódzkich murali, w tym tych najbardziej znanych, a obecnie malarze, których realizacje można spotkać już m.in. w takich miejscach jak Dubaj, Australia, Nowa Zelandia, Hawaje czy różne państwa w Europie. Dodatkowo do współpracy udało się zaprosić Roberta Procha, absolwenta Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu – jednego z najważniejszych malarzy wielkoformatowych w Polsce.


Choć powierzchnia „płótna” była ogromna – prawie 700 mkw., prace nad muralem trwały osiem dni.
Mural jest utrzymany w stonowanych barwach, a kolory skupione są głównie pośrodku kompozycji.


Obraz jest zderzeniem dwóch form – statycznego przedstawienia Grupy Etam, którzy odpowiedzialni są za postać mężczyzny oraz martwą naturę leżącą na stole …..


… z dynamicznym wyobrażeniem psa, utrzymanym w typowej dla Roberta Procha stylistyce. Bazując na doświadczeniach animacyjnych, w pracach Procha podstawowym pierwiastkiem kompozycji jest ruch, którego poszczególne sekwencje modyfikuje i przetwarza w odpowiedni sposób.

źródło:

Przeczytaj jeszcze:
ŁÓDZKIE MURALE

Fot. Monika Czechowicz