niedziela, 25 marca 2018

Londyńska kamienica w Łodzi.


Ulica Tuwima 31. Przed wojną znajdowała się tutaj piekarnia i wytwórnia opłatków. Obecni właściciele kupili budynek w 2006 roku.
Jeszcze w 2009 roku w tym miejscu stała opuszczona i zaniedbana ruina. Kompleksowy remont budynku rozpoczął się jeszcze w tym samym roku i trwał dwa lata. Styl modernizacji przywodzi na myśl kamienice w Londynie. Dziś jest to jeden z oryginalniejszych budynków w Łodzi.


Właścicielka, Judyta Badowska jest historykiem sztuki. W 2008 roku kupiła kamieniczkę, w której postanowiła otworzyć pracownię artystyczną. W mniej niż rok budynek został odnowiony. A raczej przemieniony. Zrujnowany obiekt zyskał zupełnie nowy styl, budynek nie był wpisany do rejestru zabytków oraz nie było na nim żadnych ciekawych motywów, które można by odtworzyć.
Na podwórku wykorzystano poniemiecki, XIX-wieczny bruk pochodzący z wrocławskich ulic oraz kamienne płyty z jednego z tamtejszych kościołów. Tworzą one ścieżkę prowadzącą od bramy wzdłuż drzwi do budynku.

Obecnie w budynku mieści się Galeria Art And Craft.
Założycielka Galerii, Judyta Badowska, jest historykiem sztuki. W 1997 roku ukończyła studia w Katedrze Historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 2003 ukończyła studia doktoranckie na macierzystym kierunku, specjalizując się przede wszystkim w historii architektury Łodzi okresu Ziemi Obiecanej. Jako wykładowca prowadziła szereg zajęć z zakresu historii sztuki i architektury, meblarstwa i sztuki użytkowej oraz historii ubioru.
Pasją właścicielki od długiego czasu jest projektowanie i urządzanie historycznych wnętrz. Za osobisty sukces poczytuje sobie rewitalizacje budynków przy ulicy Tuwima 31 w Łodzi, nazwanych przez łodzian Londyńską Kamienicą.


Jej odmienna architektura budzi sprzeczne emocje, niektórzy łodzianie twierdzą, że „nie pasuje” do zabudowy ulicy. Ale budynek przed remontem nie był interesujący – dobrze, że został wyremontowany i odmieniony.

Źródła: Nasze miasto. Adam Tubilewicz. http://lodz.naszemiasto.pl
AERT AND CRAFT http://artandcraft.pl
Gazeta Wyborcza http://lodz.wyborcza.pl

Fot. Monika Czechowicz