wtorek, 22 października 2019

Dzieci i ryby głos mają - mural Magdy Ćwik

Mural Magdy Ćwik inspirowany postępującymi zmianami klimatycznymi ozdobił ścianę budynku Spółdzielni Elektrotechnicznej POKÓJ przy ulicy Wareckiej 1. 


Oficjalnego odsłonięcia muralu dokonano 27 października, datę wybrano nieprzypadkowo - w dzień Strajku dla Ziemi. Autorka pracy, Magda Ćwik, jest osobą o dużej świadomości ekologicznej, a jej łódzki malunek pełen jest ważnych ekologicznie symboli odnoszących się do zdrowej żywności, energii ze źródeł odnawialnych, redukcji dwutlenku węgla, recyclingu. 


Mural jest zatytułowany "Dzieci i ryby głos mają" i silnie wiąże się z obecnym stanem naszej planety, a także z jej niepewną przyszłością. Pomysł artystyczny muralu został oparty na wypowiedziach mieszkańców Teofilowa i przemyśleniach artystki na temat zmian klimatu na naszej planecie, potrzebie dbałości o środowisko i pozytywnym spojrzeniu w przyszłość oraz możliwości własnych wyborów. Użyte w muralu wzory i elementy tkanin nawiązują do włókienniczej tradycji miasta.


Symbole i ikony recyklingu, odnawialnych źródeł energii, redukcji emisji CO₂ do atmosfery lub świadomego spożycia żywności pochodzenia roślinnego są powszechnie znane i skłaniają do refleksji. Do ich namalowania użyto specjalnej farby świecącej w ciemności, co ma podkreślić plusy wykorzystania energii słonecznej. 


Na dole muralu znajduje się mapa świata - symulacja temperatury ziemi w roku 2100 przeprowadzona przez NASA.

W oficjalnej prezentacji muralu wzięły udział m.in. dzieci z pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 120, które odcisnęły ślady dłoni zanurzonych w kolorowych farbach na namalowanym przełączniku, który jest integralną częścią pracy. Przy okazji spotkania dzieci dowiedziały się dlaczego warto, i jak należy dbać o środowisko.


Mural inspirowany postępującymi zmianami klimatycznymi powstał w ramach realizacji projektu Fundacji Urban Forms „Teofilów Mon Amour”, który ma wprowadzić sztukę na to wielkie osiedle mieszkaniowe.Twórczyni muralu, Magda Ćwik - to artystka multidyscyplinarna. Zdobyła dyplom z Malarstwa Abstrakcyjnego na Akademii Sztuk Pięknych w Rzeszowie, po ukończeniu studiów zamieszkała w Irlandii, gdzie rozpoczęła pracę jako projektant graficzny, jednocześnie eksperymentując z różnymi formami sztuki cyfrowej. Dzięki wrodzonej fascynacji malarstwem, zwróciła się jednak ku tworzeniu murali, swoje pierwsze prace namalowała w Dublinie i Barcelonie, od tego czasu najwięcej uwagi poświęca twórczości w przestrzeni publicznej. 


Barcelona, 2016. 
(źródło: wallspot https://wallspot.org)

Barcelona, 2019.
(źródło: www.magdacwik.com)

Styl Magdy Ćwik to połączenie abstrakcyjnych kształtów wymieszanych z elementami ludzkiego fizys i wyrazistymi kolorami, które ożywiają prace artystki i nadają im własny, osobisty charakter. Skomplikowane figury zestawione z fragmentami twarzy są odzwierciedleniem nastrojów, uczuć i pragnień, odbiorcy mogą odnaleźć w nich wiele ukrytych znaczeń i odniesień do różnych artystycznych nurtów. Artystka wciąż rozwija swój warsztat i stara się przekraczać granice kreatywności.
Artystyczna działalność Magdy Ćwik była między innymi promowana przez jeden z najpopularniejszych streetartowych portali – I Support Street Art, jej mural pojawił się na liście 100 najlepszych prac roku 2018, pojawił się tam również wywiad z artystką. Mimo, iż większość jej prac powstało w Barcelonie, malowała też w kilku miastach Irlandii, w Portugalii oraz Francji, a ze swoimi wystawami odwiedziła Londyn i Dublin - teraz czas na Łódź 😊 ...Jak wyjaśnia fundacja Urban Forms, która przygotowała mural, bazując na wypowiedziach mieszkańców Teofilowa i własnych przemyśleniach, artystka „stworzyła mural, który skupia się na potrzebie dbałości o środowisko, postępujących zmianach klimatycznych, pozytywnym spojrzeniu w przyszłość jak również możliwościach wyboru dotyczących tej przyszłości”. Dzieci zaproszone na inaugurację miały okazję odcisnąć swoje dłonie na muralu i tym samym stać się jego częścią. Projekt, jak dodają jego pomysłodawcy, „inicjuje proces wielopłaszczyznowej odnowy robotniczego osiedla, niegdyś dumy PRL, dziś zaniedbanego blokowiska”.

Oficjalna strona artystki TUTAJ

Sztuka i zmieniający się klimat co mogą mieć ze sobą wspólnego ? Te dwie dziedziny łączy nowy mural autorstwa Magdaleny Ćwik, który ozdobił ścianę Spółdzielni Elektrotechnicznej POKÓJ przy ulicy Wareckiej 1. 


Dzieci i ryby głos mają”, Magdalena Ćwik
Łódź, ulica Warecka 1

Źródła:
TVP3 Łódź https://lodz.tvp.pl
Express Ilustrowany https://expressilustrowany.pl
Dziennik Łódzki https://dzienniklodzki.p

Fot. innych prac artystki pochodzą ze stron:


wallspot https://wallspot.org
www.magdacwik.com


Fot. Monika Czechowicz