poniedziałek, 3 listopada 2014

Leon Niemczyk – aktor z miasta Łodzi urodzony w Warszawie.


Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Urodził się 15 grudnia 1923 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej uczestniczył aktywnie w ruchu oporu, służył w 444. batalionie przeciwlotniczym 97. Dywizji Piechoty 3. Armii Stanów Zjednoczonych, dowodzonym przez gen. George'a Pattona. Po powrocie do Polski pracował w Objazdowym Teatrze Komedii Muzycznej w Warszawie. Wykształcenie aktorskie zdobył u I. Galla, zdając w 1952 roku egzamin eksternistyczny w warszawskiej PWST. W 1949 roku był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, następnie przeniósł się do Teatru Ziemi Pomorskiej w Bydgoszczy, gdzie występował przez kolejne trzy lata. W latach 1953-79 pracował w łódzkim Teatrze Powszechnym. Mieszkał w Łodzi.W kinie występował od 1954, początkowo w rolach epizodycznych, szybko zdobywając popularność. Od 1979 roku grał tylko w filmach. W 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w nowo powstałej Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina "Polonia"). Zmarł 29 listopada w Łodzi w wyniku raka płuc. Urna z jego prochami znajduje się na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.


W 2009 roku nazwano imieniem wybitnego aktora skwer położony między ulicą Targową, al. Piłsudskiego i ulicą Wodną. Jest to zieleniec znajdujący się przed dawnym pałacem Karola Scheiblera, czyli dzisiejszą siedzibą Muzeum Kinematografii.


Radni łódzcy postanowili oddać pod patronat Leona Niemczyka ten kawałek Łodzi na wniosek przyjaciół aktora i „Expressu Ilustrowanego”. Zbigniew Buczkowski pamięta dobrze, co usłyszał od Niemczyka, gdy proponował mu pomoc w przenosinach z Łodzi do Warszawy: - Odpowiedział mi: - Zbysiu, ja w Warszawie się urodziłem, ale w głębi serca jestem łodzianinem, bo z tym miastem związałem całe moje życie. - On to miasto po prostu kochał, choć przyszedł na świat na warszawskim Mokotowie. Teraz kawałek Łodzi dostał na własność. I to jest piękna rzecz...Leon Niemczyk był jednym z najbardziej pracowitych polskich aktorów. W ciągu ponad 50 lat kariery zagrał w około 400 filmach polskich i prawie 150 zagranicznych, głównie niemieckich. Grał także w filmach czechosłowackich, jugosłowiańskich i francuskich. Z zagranicznych wytwórni filmowych najbardziej był związany z wytwórnią DEFA z NRD. Zagrał dla niej w ponad 100 filmach, od ról epizodycznych do głównych. W 1969 otrzymał państwową nagrodę NRD za najlepszą rolę roku, za rolę Lorenza Regera w filmie Zeit zu Leben, w reżyserii Horsta Seemannsa.


Pomimo, iż był jednym z najbardziej znanych polskich aktorów, przyjmował niemal wszystkie propozycje, łącznie z rolami epizodycznymi. Od końca lat 90. grał również w bardzo popularnych serialach telewizyjnych, Złotopolskich, Klanie, Na dobre i na złe i Ranczu.
W 2000 wystąpił w teledysku do piosenki Stachurskiego pt. Czuję i wiem. 
Zobacz

Baedeker  prezentuje filmy, a w nich swoje ulubione kreacje aktora: 

Baza ludzi umarłych, 1958

Pociąg, 1959

Krzyżacy, 1960

Dziś w nocy umrze miasto, 1961

Nóż w wodzie, 1961

Agnieszka 46, 1964 (fragment)

Twarz anioła, 1970

Przyjęcie na dziesięć osób plus trzy, 1973

"Anna" i wampir, 1981.

C.K. Dezerterzy, 1985

... i wiele, wiele innych.źródła:
expressilustrowany.pl
Przewodnik po Łodzi filmowej.
YouTube.pl


Przeczytaj jeszcze:

Fot. współczesne Monika Czechowicz