środa, 5 grudnia 2012

ŁÓDZKIE MURALE - PRZY ULICY LEGIONÓW.
Teatr Powszechny przy ulicy Legionów został otoczony wielkoformatowymi obrazami.


W zeszłym roku dzięki staraniom fundacji przy ul. Legionów 19 z prawej strony siedziby Teatru Powszechnego powstał wielkoformatowy obraz pochodzącego z Gdańska M-City, który specjalizuje się w technice szablonu. 
Do muralu M-City pod numerem 19 dołączyło dzieło Penera pod numerem 27.Obraz powstał na bocznej elewacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Legionów 27. Budynek został właśnie wyremontowany.
- To nasza pierwsza współpraca z magistratem przy okazji programu "Mia100 Kamienic". Bardzo chciałbym ją kontynuować, tak aby więcej odnowionych ścian ozdobiły wielkoformatowe obrazy - mówi Michał Bieżyński z fundacji Urban Forms, która propaguje sztukę ulicy.

- Wykonanie kompozycji w tym miejscu utrudniają napis na elewacji i okna. Dlatego uznaliśmy, że sensownie jest stworzyć obraz abstrakcyjny i do współpracy zaprosiłem Bartka Świąteckiego, znanego jako Penera, jednego z trzech najlepszych polskich abstrakcjonistów.
Malowanie obrazu finansuje magistrat. - Na przyszły rok mamy wstępne propozycje na następne ściany, ale musimy poczekać do czasu zakończenia się remontów kamienic - mówi Bieżyński.


Murale otoczyły z obu stron Teatr Powszechny. Zastanawiam się, czy dlatego nie powinny być jednak "bardziej spójne"-  wiem, że byłoby to trudne, bo prace wykonywali różni artyści...  

fot. Monika Czechowicz

Zobacz jeszcze:
ŁÓDZKIE MURALE