piątek, 15 lutego 2019

Kasiarz Kwinto na łódzkim podwórku.

W podwórku przy ulicy Piramowicza 6 możemy podziwiać mural przedstawiający Henryka Kwinto, znanego kasiarza, bohatera filmu Juliusza Machulskiego.

"Vabank I", fragment.
Źródło: YouTube.pl 

Dlaczego tutaj? Otóż scena z występem cyrkowców, podczas którego dochodzi do śmierci Tadeusza, przyjaciela Kwinty, kręcona była w tym miejscu. Od niedawna kamienica nazywa się „Vabank”.


Vabank”, był debiutem filmowym Juliusza Machulskiego w wielkim stylu. Komedia sensacyjna w stylu retro (z 1981 roku), która weszła do klasyki polskiego kina. 

Film w większości nakręcony został w Łodzi - dawne mieszkanie Kwinty, gdzie odwiedza żonę to kamienica przy ulicy P.O.W. 26. Tu czekają na niego szopenfeldziarze i po sterroryzowaniu wywożą go do lasu, czyli do łódzkiego Arturówka. 

Budynek przy ulicy P.O.W. 26.

Wspomniany już występ cyrkowców, podczas którego dochodzi do śmierci Tadeusza, przyjaciela Kwinty, miał miejsce przy ulicy Piramowicza 6, inny przyjaciel - Duńczyk, drugiej części Vabanku, kuruje się po postrzale w Szpitalu Świętej Rodziny:


Kwinto odwiedza grób przyjaciela na cmentarzu - znajduje się on na części katolickiej cmentarza przy ulicy Ogrodowej i tu odbywa się jego własny sfingowany pogrzeb ("Vabank II").

"Vabank I", fragment.
Źródło: YouTube.pl 

Mieszkanie Natalii (Elżbieta Zającówna) mieści się przy ulicy Narutowicza 93, tu zastawiona zostaje pułapka na Kramera.

Opracowywanie planu napadu na bank ma miejsce we wnętrzu fotoplastykonu prowadzonego przez Duńczyka (Witold Pyrkosz) - urządzenie dzisiaj eksponowane w Muzeum Kinematografii wówczas znajdowało się w Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy Ogrodowej 15.

Dawny pałac Wilhelma Scheiblera, dzisiaj siedziba Muzeum Kinematografii.

W finale Kwinto pokazuje Kramerowi “ucho od śledzia” - ma to miejsce przed wejściem do budynku Sądu Okręgowego przy placu Dąbrowskiego: 

Budynek Sądu Okręgowego w Łodzi.

Ważnym plenerem w filmie jest również Piotrków Trybunalski. Napad szopenfeldziarzy na zakład jubilerski miał miejsce w lokalu przy ul. Sieradzkiej (dzisiejsze Biuro Wystaw Artystycznych). Tu również znajdował się Dom Bankowy Kramera (z zewnątrz) - to budynek narożny przy zbiegu ul. Sieradzkiej i pl. Kościuszki. W filmie wykorzystano również Łęczycę. To z miejscowego więzienia na początku filmu wychodzi Kwinto, tu wskakuje do dorożki uciekając przed ścigającymi go szopenfeldziarzami. Więcej o łódzkich plenerach "Vabanku" przeczytacie w baedekerze TUTAJ.


Mural przy Piramowicza 6 przywołuje te czarowne lata międzywojenne. Niestety, nie udało mi się ustalić, kto jest jego autorem. Być może ktoś z Was wie?

"Vabank I", fragment.
Źródło: YouTube.pl 

źródła:
Fragmenty filmu pochodzą ze strony YouTube.pl

Przeczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz