środa, 18 maja 2016

EC-1 NOWE CENTRUM ŁODZI

Elektrownia przy ulicy Targowej 1/3 w Łodzi (EC1) – była pierwszą łódzką elektrownią, uruchomioną w 1907 roku.


Działała do 2005 roku Zespół budynków dawnej EC1 poddano rewitalizacji, z celem przekształcenia go w centrum naukowo-kulturalne.

O historii łódzkiej elektrowni przeczytasz w baedekerze TUTAJ


Elektrownia EC1 w Łodzi jest częścią powstającego właśnie Nowego Centrum Łodzi. To rewitalizacja architektury poprzemysłowej w niespotykanej dotąd skali. Udane połączenie historii i nowoczesności odniosło bezdyskusyjne zwycięstwo w plebiscycie na Bryłę Roku 2013.

EC-1, wizualizacja ze strony: http://www.skyscrapercity.com/

15 maja 2008 roku weszła w życie uchwała Rady Miejskiej Łodzi o powstaniu instytucji EC1 Łódź Miasto Kultury. Radni postanowili przekazać na ten cel 6,5 mln złotych w 2008 roku i 3,5 mln w roku następnym. Projekt zagospodarowania nowego centrum Łodzi (w tym EC1) przygotował architekt Rob Krier.


Wizualizacja ze strony: homeofhouses.com

Teren o powierzchni 90 ha otaczający dzisiejszy Dworzec Łódź-Fabryczna zostaje przekształcany w ośrodek kultury, m.in. w centrum festiwalowo-kongresowe, obiekty wystawiennicze, planetarium oraz studio filmowe Davida Lyncha, zajmujące się obróbką dźwięku.Autorem projektu studia filmowego Davida Lyncha (EC1 Wschód) był poznański architekt Rafał Mysiak z pracowni Home Of Houses.


Od czerwca 2008 roku ma tu swoją siedzibę wytwórnia filmowa Se-ma-for, polski producent nagrodzonego w 2008 roku Oscarem „Piotrusia i wilka”.


Oprócz studia filmowego działa też na terenie EC1 Fundacja Filmowa Se-ma-fo i Muzeum Bajki, gdzie można obejrzeć lalki, dekoracje filmowe, sprzęt zdjęciowy do animacji i filmy Se-ma-fora.

 

Od stycznia 2016 roku łodzianie mogą również podziwiać projekcje w największym w Polsce Planetarium.
 
Strona:


Pierwszy testowy pokaz w Planetarium EC1 odbył się 12 września 2015 roku, został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej imprezy promującej naukę — SPiN-Day. Był ukoronowaniem wieloletniej przebudowy kompleksu EC1 Łódź i miesięcy pracy zespołu technicznego planetarium. 


Prawie dokładnie 108 lat po uruchomieniu pierwszej turbiny elektrycznej na ulicy Targowej 1 (co stało się we wrześniu 1907 roku) EC1 znowu oczarowało łodzian.


Historia EC1 sięga roku 1900, kiedy to firma Siemens&Halske uzyskała koncesję na budowę elektrowni w Łodzi. W 1906 roku koncesja ta została przekazana Towarzystwu Elektrycznego Oświetlenia z 1886 roku, które rozpoczęło budowę Elektrowni Łódzkiej. Po 16 miesiącach od rozpoczęcia prac, w roku 1907, energia popłynęła do pierwszych odbiorców. Budynki, które wówczas powstały stanowią obecnie kompleks EC1 Wschód, w którym mieści się Planetarium.


"Rozwój", rok 1910.W latach 1929-30 dobudowano na sąsiedniej działce od strony ulicy Kilińskiego tak zwaną „Nową Centralę”, czyli obecnie EC1 Zachód – przyszłą siedzibę Centrum Nauki i Techniki. Do roku 1960 kompleks nosił nazwę Elektrownia Łódzka, zaś po zbudowaniu Elektrociepłowni nr 2 przy Wróblewskiego został przemianowany na EC1.


15 maja 2008 roku weszła w życie uchwała Rady Miejskiej powołująca do życia instytucję EC1 Łódź – Miasto Kultury. Rozpoczął się trudny i mozolny proces pełnego remontu kompleksu przy ul. Targowej 1/3, której elementem jest dzisiaj również Planetarium EC1. 
 

Oficjalna strona EC-1:


źródła:
 


Fot. archiwalne:
W. Jekimienko lodz.naszemiasto.pl
 
Fot. współczesne Monika Czechowicz

POLESKI OŚRODEK SZTUKI ZAPRASZA

24 maja o godz. 10-12.00 (wtorek) Zwiedzanie z przewodnikiem Cmentarza Starego przy ul. Ogrodowej. Muzeum rzeźby i kowalstwa artystycznego na świeżym powietrzu.

Zwiedzanie zaczynamy od części ewangelickiej - zbiórka przy wejściu ( kwatera 38/A2). Przewodnik - Teresa Basińska

UDZIAŁ BEZPŁATNY


INFORMACJE I ZAPISY – MARCIN FILIPOWICZ m.filipowicz@pos.lodz.pl

Fot. Monika Czechowicz

Przeczytaj jeszcze: