środa, 20 stycznia 2021

ZBIOK/ mural przy Traugutta 9.


Mural Sławka Czajkowskiego - Zbioka - na szczytowej ścianie kamienicy przy woonerfie Traugutta 9. 


Mural powstał w 2011 roku w ramach cyklu spotkań Skrzyżowania niepodoporządkowane organizowanego przez Klubokawiarnię Owoce i Warzywa oraz fundację Vlepvnet. 
Sławek „Zbiok“ Czajkowski (Zielona Góra 1982, mieszka we Wrocławiu) - jest absolwentem Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej przy Uniwersytecie Zielonogórskim. Zaczynał jako malarz graffiti i murali w Zielonej Górze, działa we Wrocławiu i innych miastach. Wystawia również w galeriach, był autorem kilku wystaw podejmujących temat street artu, w tym pionierskiej „Artyści Zewnętrzni. Out of Sth“, Wrocław 2008. Jest także twórcą filmu dokumentalnego poświęconego środowisku Urban Art (2011). Swoje działania prezentował, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Francji. Otrzymał Grand Prix w 9 Konkursie im. Eugeniusza Gepperta (2009), w tym samym roku uzyskał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od kilku lat działa w duecie artystycznym „Dwa Zeta“ z Karoliną Zajączkowską.
Tristan Manco, krytyk specjalizujący się w dziedzinie graffiti, zaliczył go do grupy najbardziej interesujących artystów tego gatunku. W książce Street Sketchbook (2007) określił go słowami: zabawny, pełen inwencji, nawiązujący do klasycznego stylu graffiti, Ferdynand Léger współczesności.


Dzieło zostało namalowane w charakterystyczny dla Zbioka sposób - kontrastowe kolory oraz zniekształcone postacie, nawiązujące swoim wyglądem do sztuki komiksu i przedstawień kubistycznych, niosą ze sobą głębsze przesłanie społeczne. W przypadku łódzkiego muralu artysta zabrał głos w sprawie globalnego problemu rozwarstwienia społecznego, skrajnego liberalizmu ekonomicznego, indywidualizacji i znieczulenia mieszkańców miast...
Zobacz jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz