niedziela, 14 czerwca 2020

Dawna niciarnia Oskara Miksa.

Oskar Miks (Mix) założył swoją niciarnię w 1888 roku. Mieściła się początkowo w wynajmowanych pomieszczeniach przy ulicy Wólczańskiej 121/123. 
"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1909.


"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1910.

W 1908 roku niciarnia została przeniesiona na Lipową 72. 

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1913.

Oskar Miks nie wykupił działki, na której posiadał fabrykę. Teren należał do 1909 roku do Klemensa Elsnera. 

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1909.

Już w 1910, kalendarz informacyjno-adresowy "Czas", podaje jako właścicieli parceli małżeństwo Oskara i Idę (Igę) Miksów.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1910.


Kalendarz handlowo-przemysłowy, rok 1914.

Tuż przed I wojną światową w fabryce pracowało 59 osób, a wartość rocznej produkcji przekraczała nieco 500 tysięcy rubli.

Fabryka uruchomiona została ponownie w 1920 roku. 


Podręczny Rejestr Handlowy, rok 1926.

W 1932 roku zmarł założyciel firmy, jej prowadzenie przejął syn Oskara Mixa, Stefan. W związku z tym w 1934 roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na Tkalnia Mechaniczna i Skręcalnia Oskar Mix właściciel Stefan Mix.

W okresie międzywojennym produkowano tu nici fantazyjne oraz metalizowane, a także bawełniane, wełniane, jedwabne i lniane. Część pomieszczeń wynajmowano innym producentom. Działała tu między innymi tkalnia mechaniczna Alfreda Seidla.

W latach II wojny światowej zakład wytwarzał nici dla potrzeb fabryk odzieżowych. Po 1945 roku niciarnia funkcjonowała w ramach Zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Włókienniczego. W początkach lat 50. XX wieku znajdowała się tu skręcalnia "Przodownik", należąca do Spółdzielni Sztuki i Przemysłu Ludowego. Po 1957 roku budynki fabryczne zostały przejęte przez Spółdzielnię Rękodzieła Ludowego i Przemysłu Artystycznego "Sztuka Ludowa". W 1991 roku obiekt został zwrócony rodzinie Mixów. 

Podobno obecnie mieści się tu farbiarnia i skład materiałów budowlanych, ale teren i obiekt wyglądają raczej na opuszczone.

5 czerwca 2012 roku Stowarzyszenie Łódzka Przestrzeń złożyło wniosek o wpis budynków dawnej niciarni Oskara Mixa wraz z secesyjną bramą do hal szedowych i fragmentem komina z żółtej cegły do rejestru zabytków.
Niegdyś górował nad fabryką wysoki komin, na szczęście zachował się jego fragment, relikt dawnej fabrycznej Łodzi.

źródła: 
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.
ŁÓDZKA PRZESTRZEŃ lodzkaprzestrzen.org

Przeczytaj jeszcze:
... w obronie fabrycznego komina 

Fot. współczesne Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.