piątek, 14 września 2012

FESTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR

Festiwal ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR odbywa się co roku od 2010 roku, w pewnym sensie jest on kontynuacją organizowanego wcześniej Festiwalu Dialogu Czterech Kultur (2002-2009).
Festiwal jest zaliczany do wydarzeń interdyscyplinarnych - łączy bowiem elementy teatru, literatury, filmu, muzyki czy sztuk wizualnych. Od drugiej edycji - w 2011 - festiwal jest organizowany przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
IDEA
„Fabryczna Łódź powstała dzięki współpracy przedstawicieli czterech narodów, wyznawców odmiennych religii, osób posługujących się różnymi językami. W centrum Polski utworzył się fascynujący tygiel kultur. Przez wiele dziesięcioleci miasto rozkwitało dzięki wspólnym wysiłkom Polaków, Żydów, Niemców i Rosjan. Przedstawiciele tych odmiennych światów u schyłku dziewiętnastego stulecia stworzyli potęgę przemysłowej Łodzi. Od kilku lat Łódź ponownie sięga do swoich wielokulturowych korzeni. To właśnie z szacunku dla przeszłości narodziła się idea festiwalu Łódź Czterech Kultur. Ślady mieszania się polskich, żydowskich, niemieckich i rosyjskich wpływów są widoczne w Łodzi na każdym kroku, obecne w tkance miasta, w mentalności mieszkańców, a historia – choć wydaje się już dawno miniona – staje się znowu początkiem rozmowy o współczesności i o przyszłości miasta”.

Joanna Podolska, Strona Festiwalu Łódź Czterech Kultur
 
Tegoroczna edycja festiwalu będzie się  odbywać  pod hasłem "Generacje” i ma w założeniach połączyć różne generacje twórców i odbiorców.

Festiwal w 2012 roku rozpocznie się w Centrum Manufaktura koncertem Urszuli Dudziak i jej córki Miki Urbaniak. Wstęp na zdecydowaną większość wydarzeń (wystaw, projekcji filmowych, przedstawień, warsztatów) jest darmowa. Na zakończenie festiwalu zagra kapela Minimal Compact.
W ramach festiwalu odbędzie się dwa razy koncert Kwartetu Czterech Kultur. Raz w podziemnych zbiornikach na wodę pitną na osiedlu Stoki[8], drugi raz w dawnym Domu Towarzystwa Kredytowego Miejskiego. Kwartet tworzą: Maciej Łabecki - I skrzypce (Polska), Max Simon - II skrzypce (Niemcy), Yuval Gotlibovich - altówka (Izrael) oraz Konstantin Manayev - wiolonczela (Rosja). Zagrają oni cztery utwory - czterech kompozytorów: V Kwartet smyczkowy Aleksandra Tansmana, I Kwartet smyczkowy Erwina Schulhoff, III Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz oraz II Kwartet smyczkowy Mieczysława Weinberga.
OFICJALNA STRONA FESTIWALU
 
 
 
(FESTIWAL, PROGRAM, INFO, BILETY, KONTAKT):

Program festiwalu:

ŁÓDŹ. INFORMACJA TURYSTYCZNA

CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
Pracownicy tej instytucji pomogą ułożyć własny program zwiedzania miasta i okolic. Można tu także zasięgnąć informacji o innych regionach kraju. Znajdziemy adresy miejsc noclegowych z całej Polski (kilka tysięcy adresów), wykaz szlaków turystycznych i biur podróży. W lokalu znajduje się tez stoisko z pamiątkami i książkami o Łodzi oraz punkt sprzedaży biletów lotniczych na loty odbywające się z łódzkiego lotniska.
ul. Piotrkowska 87
tel. (0-42) 638 59 55
e-mail: cit@uml.lodz.pl

Piotrkowska 87. Kamienica Alojzego Balle. Obecnie Centrum Informacji Turystycznej.

REGIONALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
ul. Piotrkowska 87
tel. (0-42) 638 59 57
www.rotwl.po

PRZEWODNICY:
GRUPA FARBRICUM
u. Wigury 7
tel. (0-42) 636 28 25
www.fabricum.pl

POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE
ul. Wigury 12a
tel. (0-42) 636 87 64

REGIONALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO
ul. Piotrkowska 87
tel. (0-42) 638 59 57
www.rotwl.pl

ZNAJDŹ SWOJEGO PRZEWODNIKA PO ŁODZI:
http://www.museo.pl/component/option,com_guide/page,category/catid,2027/Itemid,434/

http://www.przewodnicy.pl/przewodnicy_pokaz.php?woj=6

http://www.firmy.net/przewodnicy-turystyczni-i-piloci-wycieczek,lodz.html

http://przewodnikpolodzi.blogspot.com/