piątek, 2 września 2016

SZLAK ŁODZI BAJKOWEJ – PINGWINEK PIK-POKKto by pomyślał, że pingwiny mogą być takie ciekawe świata. Mały pingwin Pik-Pok mieszkał sobie na Wyspie Śnieżnych Burz i wiódł spokojne życie. Pewnego razu spotkał kaczuszkę Kwi-Kwe, która opowiedziała mu o cudownym Błękitnym Jeziorze – miejscu, nad którym unosi się zapach fiołków, a wokoło słychać kojący śpiew słowików. Od tej pory mały Pik-Pok marzył tylko o podróżowaniu i poznaniu równie cudownych miejsc na świecie. Marzenia – jak się okazało – mogą się spełnić…

Autorem przygód Pik-Poka jest Adam Bahdaj, a książka pt. „Mały pingwin Pik-Pok” została wydana po raz pierwszy w 1969 roku.

Adam Bahdaj, ps. Jan Kot, Dominik Damian (1918-1985)  –  polski pisarz, tłumacz z języka węgierskiego. Uczestnik wojny obronnej 1939 roku. W czasie II wojny światowej był kurierem tatrzańskim.
Studiował na Wydziale Prawa UJ w Krakowie i w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Uczestnik wojny obronnej 1939; następnie działacz Polonii na Węgrzech. W 1945 roku powrócił do kraju. Debiutował tomem poezji „Iskry spod młota” pod pseudonimem Jan Kot. Bahdaj jest znany głównie z powieści dla dzieci i młodzieży. W plebiscycie czytelników „Płomyka” i „Świata Młodych” na najpopularniejszego pisarza otrzymał w 1970 roku „Orle Pióro”, a w 1974 – nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży.
Powieści sensacyjne pisał pod pseudonimem Dominik Damian.


W latach 1988-1992 w łódzkim Se-ma-forze  zrealizowano 26-odcinkowy animowany serial lalkowy "Mały Pingwin Pik-Pok" na podstawie książki Adama Bahdaja. Narratorem i interpretatorem dialogów w serii jest Joanna Stasiewicz.

Mały Pingwin Pik-Pok, odcinek pt."Spotkanie z wielorybem".
Źródło: YouTube.pl

Postać pingwina zaprojektował Tadeusz Wilkosz – jednocześnie opiekun artystyczny serialu.

Tadeusz Wilkosz  – reżyser filmów animowanych, scenarzysta i scenograf.
Zajmuje się głównie animacją lalkową. W 1956 roku ukończył studia na Wydziale Grafiki Filmowej w Wyższej Szkole Przemysłu Artystycznego w Pradze. Po praktyce w czeskich studiach filmów animowanych rozpoczął pracę w Studiu Filmów Lalkowych w Tuszynie, przekształconym później w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. W roku 1959 zadebiutował filmem „Mysie figle”. Jako reżyser zrealizował w Se-ma-forze ponad 30 filmów lalkowych, następnych 100 powstało pod jego kierownictwem artystycznym, przy współudziale scenariuszowym i autorstwie projektów plastycznych.
Jest twórcą (scenariusz, scenografia, kierownictwo artystyczne, reżyseria niektórych odcinków) ulubionych bohaterów trzech telewizyjnych seriali dla dzieci: Przygody Misia Colargola, Trzy Misie i Pingwin Pik-Pok.


Autorzy: Tadeusz Wilkosz (projekt postaci), Magdalena Walczak, Marcin Mielczarek (rzeźba).


Pomnik Małego Pingwina Pik-Poka na szlaku Łodzi Bajkowej został odsłonięty 23 września 2010 roku, znajduje się przed Aquaparkiem Fala przy al. Unii Lubelskiej 4.


Aquapark Fala to jeden z największych parków wodnych w Polsce. Przy projekcie Aquaparku wzorowano się na oranżeriach i palmiarniach, dzięki czemu uzyskano efekt atmosfery ogrodu tropikalnego w samym centrum miasta. Ale…. to już inny temat – baedeker musi odwiedzić Aquapark – tylko jak robić zdjęcia? Baseny wewnętrzne, zewnętrzne, zjeżdżalnie, sauny, tepidarium... tego chyba nie lubią aparaty fotograficzne?

źródła:
Krystyna Kuliczkowska, Barbara Tylicka. Nowy słownik literatury dla dzieci i młodzieży.
Lesław Bartelski. Polscy pisarze współcześni 1939-1991.
pl.wikipedia.org
Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny.
Szlakiem bajkowych przyjaciół Se-ma-fora. Przewodnik dla rodziców i dzieci.


Przeczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz

Fot. archiwalne ze stron: