piątek, 24 listopada 2017

Opiemme i Strzemiński… na łódzkich Bałutach.


„Remanufacture/Herring. A Tribute to Władysław Strzemiński” to ostatnia interwencja artystyczna Opiemme, artysty street'artu, w Łodzi. 


Projekt to nowe spojrzenie na niezbyt lubianą przez łodzian architekturę socrealistyczną. Zrealizowany został w ramach  Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017.


W nawiązaniu do założeń kuratorskich festiwalu Łódź Czterech Kultur, którego hasłem przewodnim był „alfabet dialogu”, powstały dwa projekty: „Remanufacture” („Przetwarzanie”) oraz „Herring” („Śledź”). 


Motywem łączącym obie kompozycje stał się najbardziej łódzki z alfabetów – tzw. strzemienica, która została wykorzystana również w logotypie miasta, stąd podtytuł łączący obie prace: „A Tribute to Władysław Strzemiński” („Hołd dla Władysława Strzemińskiego”).


Czcionka stworzona przez Strzemińskiego została wykorzystana jako typograficzny element dekoracyjny, pojawiający się na pionowych pasach na froncie budynku Szkoły Podstawowej nr 45 przy ulicy Bojowników Getta Warszawskiego 3.


Charakterystyczne znaki widzimy na powierzchni schodów, ramie okalającej kaligram przedstawiający śledzia na tylnej elewacji, a także elementach namalowanych na chodnikach wokół szkoły. Jednocześnie praca jest autorską „rozmową” z kształtem, strukturą i rytmem, które składają się na określoną architektoniczną jakość.


Kaligram na tylnej elewacji nawiązuje do lokalnego motywu. Nieopodal szkoły rozpościera się jeden z najbardziej znanych łódzkich parków. Oficjalnie jest to Park Staromiejski, łodzianie nazywają go jednak Parkiem Śledzia, najprawdopodobniej dlatego, że w tym miejscu przed II wojną światową mieścił się targ rybny. 


Uwagę zwraca typograficzne wypełnienie kaligramu, które imituje rybią łuskę.


W projekcie wzięła także udział społeczność lokalna skupiona wokół obu szkół. Ich uczniowie, a także nauczyciele i rodzice wzięli udział w warsztatach „Łódź Dialogu” zorganizowanych wspólnie przez zespół Qualio. Badania i Działania Społeczne oraz Opiemme. W ich trakcie uczestnicy mieli okazję eksplorować różne wymiary obcej kultury – jej język, muzykę, gesty, smaki – a na zakończenie zebrali wspólnymi siłami słowa wyrażające najlepiej ideę dialogu międzykulturowego. Zostały one przetłumaczone na język angielski, niemiecki, rosyjski i hebrajski, a następnie zamieszczone przez Opiemme i uczestników na elementach dekorujących chodniki wokół obu bałuckich szkół.


O ARTYŚCIE
Opiemme pochodzi z Włoch, tworzy street art i uliczną poezję, konsekwentnie balansując na pograniczu obrazu, tekstu i performansu. Od 1998 roku działa pod pseudonimem. Złożone z obrazów, liter i kaligramów prace nawiązują do poezji wizualnej, poezji konkretnej oraz estetyki futuryzmu. Dzieła Opiemme podziwiać można w galeriach oraz przestrzeniach publicznych takich miast, jak Turyn, Mediolan, Ravenna, Genua, Bolonia, Paryż, Barcelona, Sewilla, a w Polsce - W Gdańsku oraz Łodzi. Twórczość Opiemme jest społecznie i ekologicznie zaangażowana, wyrażając istotne wartości, takie jak wolność, sprawiedliwość, etyka, szacunek dla przyrody czy sztuka bez granic.

Prace w Łodzi:

TAURUS. Ulica Jaracza 20.

BLACK HOLE SUN. Ulica Kapitana Pogonowskiego 5/7.


REMANUFACTURE/HERRING. A TRIBUTE TO WŁADYSŁAW STRZEMIŃSKI


    FUNDACJA URBAN FORMS

    FEWSTIWAL ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR

       CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA

ŁÓDŹ KREUJE

CLARIANTOrganizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do doprowadzenia tego trudnego i ambitnego projektu do szczęśliwego zakończenia. Przede wszystkim OPIEMME! A także Grzegorzowi Terleckiemu, Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom obu szkół, Joannie Koczur, Justynie Bienias, zespołowi Qualio. Badania i Działania Społeczne, Filipowi Wróblewskiemu.

Źródło:
EWA JAGIEŁŁO/ ENERGIA MIASTA https://energiamiasta.com


Przeczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz