piątek, 12 grudnia 2014

IN & OUT of the CITADEL - Galeria KobroŁódzka Akademia Sztuk Pięknych zaprosiła łodzian do udziału w projekcie IN & OUT of the CITADEL, na który złożyła  się wystawa i seria prelekcji w Galerii Kobro ( I piętro, budynek główny ASP, ul. Wojska Polskiego 121). Prelekcje rozpoczęły się 4 grudnia.

Swoje wykłady zaprezentowali:

Antonio Manfredi Dyrektor Casoria Contemporary Art Museum w Neapolu - 'The case that shocked the art world. Art as revolution'
Alma Idrizi - 'The struggles of women artists'
John Brown - 'Art in a Celebrity World'


Na stronie poświęconej wydarzeniu czytamy:

Wiele problemów kulturowych, które wpływają na nas dzisiaj w zły sposób są w dużej mierze stworzone i kontrolowane przez potężne instytucje. Ich głównym przesłaniem dla społeczeństwa jest fakt, że dążenie do zysku bez względu na środowisko i dobro ludzi doprowadzi nas do naszej Walhalli*. Mowa tutaj o "Cytadelach" nieustającej pracy często na krawędzi prawa, bez względów etycznych na środowisko lub spójność międzykulturową. Angielski idiom "Citadels of Power" odwołuje się do władzy która niekoniecznie ma na celu dobro ludzi lecz ich kontrolę. Artysta, jako samodzielny twórczy realizator z tendencją do wychodzenia poza ramy i schematy, może tworzyć dzieła, które przyciągają uwagę i wpływają na ludzkie postrzeganie rzeczywistości. Biorąc "Cytadelę" jako koncept i rozważając jego różne aspekty może okazać się że wszyscy pozostajemy pod wpływem jakiegoś rodzaju "Cytadeli", że mamy problemy, tak społeczne, jak i prywatne. Projekt w założeniu ma dać artystom i publiczności (w tych częściach gdzie udział publiczności jest aktywny) platformę przekazywania tych zagadnień poprzez wypowiedzi wytworzone w procesie twórczym. Projekt ma na celu zbadanie współczesnych związków czasu, miejsca i osoby (osób), aby ułatwić wymianę poglądów, rozmów lub innej komunikacji poprzez współczesną międzynarodową praktykę artystyczną. Spotkanie implikowane przez projekt, odzwierciedla naszą uwagę w stosunku do artystycznych sieci odwołujących się do analogicznych światów wirusów, neurologii czy geografii, która zostaje coraz bardziej rozszerzona poprzez urządzenia mobilne i interaktywne projektowanie informacji. Wiarygodność nawigacji satelitarnej, smart phone'ów czy Skype'a, tworzy rzeczywistość ale również jest iluzjonistyczną projekcją i narzuceniem porządku; prace na wystawie badają zjawisko realności i efemeryczności szeroko interpretując temat.

* Walhalla - według nordyckiej mitologii - kraina wiecznego szczęścia.

Wernisaż ekspozycji odbył się 5 grudnia.
Artyści biorący udział w wystawie: 

Eli Acheson-Elmassry. PETROL, TEA, YOU AND ME (OR THE CURRENT AFFAIRS OF ALADDIN).

Fernando Barredo. KRONOTURGIA 2


John Brown. FLUCTUATING MIND ROUND MIDNIGHT.


Paz Die Dean. IN & OUT OF ONESELF.


Zbigniew Dudek. LEŚNE ŚMIECI/FOREST GARBAGE.


Jerzy Grzegorski. PIŁKA. LINIA. AMANT.


Alma Idrizi. LIFE PATH DETERMINED BY SOCIETY.


Adam Klimczak. POTRÓJNE WIDZENIE/TRIPLE VISION.


Tomasz Matuszak. NAPALM TRAVEL.


Andrew Smith. SUBJECT OF COLOUR.


Malgorzata Szandala. WAR RUG.

TaikaBox Dance Company

oraz:
Patrizia Bigarella
Lindsey Colbourne
Mark Eaglen
Osian Efnisien
Helga Gasser
Finola Gaynor
Fernando Hervas
Evrim Kavcar
Antonio Manfredi
Nina Nikalova
Birgit Pleschberger
Marcin Polak
Neil Powell
Dimitri Rastoropov
Wanda Zyborska


10 grudnia zorganizowany został performance taneczny TaikaBox Dance Company,który był retransmitowany na żywo z Cardiff w Walii.

Piętnastominutowy performace taneczny TaikaBox Dance Company z Cardiff w Walii poprzez Skype'a w ramach wydarzenia IN & OUT of the CITADEL.Kuratorami wystawy są John Brown i Tomasz Matuszak.
Galeria Kobro, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi,              ul. Wojska Polskiego 121.
Strona Galerii Kobro: TUTAJ

Fot. Monika Czechowicz, materiały Galerii Kobro.