piątek, 2 sierpnia 2013

Hotel Focus, dawna fabryka Juliusza KindermannaJuliusz Kindermann był synem znanego przemysłowca Franciszka Kindermanna, właściciela dużego zakładu wyrobów wełnianych przy ulicy Andrzeja Struga 61/63 (po roku 1945 fabryka cukierków „Optima”, obecnie Unitop-Optima S.A. Zakłady Przemysłu Cukierniczego) i zasiadał w zarządzie tej firmy. W 1892 roku stworzył własny zakład, produkujący tkaniny bawełniane, początkowo przy ulicy Wólczańskiej 89, a od 1897 roku w nowym gmachu przy ulicy Łąkowej 23. W 1905 roku w głębi posesji wzniesiono dużą tkalnię z szedowym dachem oraz lokalną elektrownię, farbiarnię i wykończalnię. Frontowy budynek 
Juliusz Kindermann    otrzymał imponującą formę, która nawiązywała potężnymi wieżami z krenelażem do budownictwa obronnego. 


"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy na rok 1911.


Zwieńczenia zostały otoczone stylizowanymi blankami i gzymsami.  Elewacja przędzalni pokryta była jasnymi tynkami, w odróżnieniu od surowych ceglanych faktur, tak charakterystycznych dla zakładów Poznańskiego, Scheiblera czy innych. Ożywiono ją lizenami, rozdzielającymi okna od parteru do najwyższej kondygnacji. 


"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1913.Na środku fasady widnieje data budowy i monogram Kindermanna.

Na reklamowych winietkach budynek posiada trzy wieże, być może właściciel zakładał jego rozbudowę."Republika", rok 1923.


 "Głos Kupiectwa", rok 1927.

Po zniszczeniach I wojny światowej utworzono Sp. Akcyjną z kapitałem 4 600 tys. zł. Zakład zatrudniał 1000 osób.


"Głos Poranny", rok 1932.

Po 1945 roku fabryka została upaństwowiona i nosiła imię I Dywizji Kościuszkowskiej. Produkcja została przerwana około 1996 roku. Część pomieszczeń przeznaczono na hurtownię i magazyny. Ostatnim właścicielem fabryki była spółka Rena-Kord, która sprzedała ją firmie z Bydgoszczy. Firma ta przekształciła budynek, wpisany do rejestru zabytków, na hotel. Uroczystego otwarcia dokonano 11 września 2006 roku.Nowy nabywca przebudował wnętrze budynku frontowego, ale zachowano wysokość dawnych pomieszczeń przemysłowych i odrestaurowano elewację frontową budynku. 1 maja 2007 roku nazwę hotelu, ze "Sporting", zmieniono na "Focus".
Na terenie obiektu znajduje się bar w holu oraz restauracja, która serwuje dania kuchni polskiej i międzynarodowej.
Strona hotelu znajduje się TUTAJ

Widok na budynek frontowy fabryki Kindermanna (obecnie hotel Focus) oraz budynek w głębi działki mieszczący dawniej tkalnię, farbiarnię, wykończalnię oraz elektrownię. 


"Ilustrowana Republika", rok 1928.


Fot. z roku 2009, Księga fabryk Łodzi
oraz zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.


"Echo", rok 1938.


źródło:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.


Fot. współczesne Monika Czechowicz