sobota, 23 września 2017

KIRK i GREGOR – ulica Pogonowskiego i swojskie poleskie strachy


Przy boisku szkoły Podstawowej nr 26 na Starym Polesiu można obejrzeć pracę KIRKA, artysty z Gdańska. Lubię jego prace i z żalem przypominam sobie, że inny mural jego autorstwa, namalowany na ścianie kamienicy przy ulicy Kilińskiego 73, dobrze widoczny z  Dworca Fabrycznego i Domu Kultury już nie istnieje (od listopada 2014 roku). Ale takie jest życie murali, dość tymczasowe. Dobrze, że pozostały na zdjęciach.
  

Nieistniejąca już praca KRIKA, artysty z Gdańska, który stworzył ten mural jesienią 2010 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi - największej imprezy komiksowej w Europie Środkowej. Organizatorzy postanowili wtedy poszerzyć edycję festiwalu o działania artystyczne bezpośrednio w przestrzeni miejskiej. Praca powstała z inicjatywy Fundacji Urban Forms.
URBAN FORMS:  http://www.urbanforms.org
KRIK brał już udział w kilku innych, podobnych przedsięwzięciach kulturalnych w kraju, a jego prace można podziwiać na elewacjach miejskich w Gdańsku, Warszawie, Szczecinie, a także w Berlinie.


Mural przy ulicy Pogonowskiego powstał przy współpracy z łódzkim artystą, absolwentem łódzkiej ASP - Grzegorzem "Gregorem" Gonsiorem.
Nie jest to pierwsza praca GREGORA w Łodzi. Jego malowidła zdobią też ściany kamienic m.in. przy ulicy Wólczańskiej 44 i 159, Jaracza 59 i Roosevelta 17.

Ulica Jaracza.

Ulica Wólczańska.

Ulica Wólczańska.

Gonsior jest absolwentem  Akademii Sztuk Pięknych  na Wydziale Tkaniny i Ubioru - oprócz malowania, zajmuje się też projektowaniem odzieży i kostiumów teatralnych (m.inn dla teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi).
Artysta był wiele razy nagradzany za swoje kolekcje, otrzymał m.in. Złotą Nitkę w 2008 roku. Ten mural autorstwa Gregora Gonsiora powstał w ramach akcji EuroArt 2012)


Na ścianie siedziby Domu Literatury przy ulicy Roosevelta 17 GREGOR namalował mural inspirowany twórczością Juliana Tuwima.

GREGOR&TYBER. Ulica Zachodnia 52 (mural już nie istnieje).

Nieistniejący już mural KIRKA przy ulicy Kilińskiego.

Zobacz jeszcze:

KIRK&GREGOR - ulica Pogonowskiego 35. Jeśli chcielibyście obejrzeć ten mural, musicie poczekać na przerwę w lekcjach i otwarcie bramy prowadzącej na teren szkoły.
Fot. Monika Czechowicz