sobota, 11 lutego 2017

CENTRUM KLINICZNO-DYDAKTYCZNE i… „SERCE ADAMA”.


2 grudnia 2016 roku oficjalnie ukończono pracę nad muralem, który ozdobił ścianę budynku Auli Północnej w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Projekt powstał we współpracy z Fundacją Urban Forms, a tym samym dołączył do oficjalnej mapy murali Łodzi.


Celem było podkreślenie, że kampus przy Pomorskiej 251 jest miejscem tworzonym przez i dla studentów. Mural ma sprawić, że będzie ono dla nich jeszcze bardziej przyjazne i atrakcyjne, a także chętnie odwiedzane przez mieszkańców miasta.


Twórcą projektu oraz liderem zespołu pracującego nad muralem jest Piotr Chrzanowski – doświadczony i niezwykle utalentowany twórca, absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. 


Jego projekt nawiązuje do Stworzenia Adama – fresku autorstwa Michała Anioła.


Artysta przyznaje, że chciał odciągnąć uwagę od biblijnego aspektu dzieła, dlatego wplótł w całość łańcuch DNA, który przechodzi między boską a ludzką ręką, zamykając kompozycję z prawej strony. To zetknięcie mistycyzmu ze światem nauki, a praca, jak podkreśla autor, nie ma charakteru dosłownego, a jedynie symboliczny.


Fundacja Urban Forms skupia swoje działania wokół szeroko pojętej kultury miejskiej, koncentrując się na promocji oraz wspieraniu inicjatyw społecznych, artystycznych i edukacyjnych. Dzieła stworzone przez artystów współpracujących z Fundacją Urban Forms tworzą stałą ekspozycję sztuki ulicznej w publicznej przestrzeni miasta. Galeria ta składa się z ponad 50 wielkoformatowych ulicznych malowideł umieszczonych bezpośrednio na elewacjach budynków. 


Do tej galerii dołączyło „Serce Adama”, bo tak nazwano mural przy Pomorskiej 251.


Kilka słów o miejscu:
Centrum Kliniczno - Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego to osiemnastokondygnacyjny obiekt, który został wzniesiony przy ulicy Czechosłowackiej 8/10. Budowa budynku rozpoczęła się w 1975 roku, a zakończyła się w czwartym kwartale roku 2013, czyli trwała prawie 40 lat! (więcej o historii powstawania budynku przeczytasz TUTAJ).
Powierzchnia użytkowa tej budowli sięga ponad 69 tysięcy metrów  kwadratowych. Niedaleko znajduje się Centrum Paraolimpijskie i Medycyny Sportowej.


źródła:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi. http://umed.pl/

Fot. Monika Czechowicz 

Zobacz jeszcze: