piątek, 17 maja 2024

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela na Nowym Złotnie.

Nowe Złotno zaczęło się szybko rozwijać pod koniec XIX wieku. Zanim erygowano tu parafię mieszkańcy jeździli na nabożeństwa do oddalonego o kilkanaście kilometrów kościoła w Kazimierzu, a potem do kościoła Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim.
"Hasło Łódzkie", rok 1928.

"Rozwój", rok 1928.
W latach 1927-1930 na placu, który ufundował Jan Suwalski, mieszkaniec Nowego Złotna, z dobrowolnych ofiar parafian wybudowano kościół. Poświęcił go pierwszy biskup łódzki Wincenty Tymieniecki 30 listopada 1930 roku. Dekretem z dnia 12 listopada 1930 roku powołał do istnienia: parafię św. Jana Chrzciciela z dniem 1 stycznia 1931 roku we wsi Nowe Złotno. 
"Hasło Łódzkie", rok 1930.

"Rozwój", rok 1930.

Kościół został wybudowany w latach 1927-1931, według projektu Józefa Kabana.
Józef Kaban (od 1945 roku Józef Kaban-Korski) - architekt.
Przeczytaj w baedekerze:
Józef Kaban - architekt Łodzi okresu międzywojennego. (baedekerlodz.blogspot.com)
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela przy ulicy Artylerzystów 4.
"Łódź w Ilustracji", dodatek ilustrowany "Kuriera Łódzkiego", rok 1937.

Kościół to obiekt bezstylowy, o formach eklektycznych.
W latach okupacji hitlerowskiej, jak podają starzy mieszkańcy Nowego Złotna, Niemcy z kościoła zrobili skład materiałów wybuchowych i przed wycofaniem się mieli zamiar go wysadzić, ale tego zaniechali, z jakich przyczyn nie wiadomo.
W Łodzi, w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, kierunek polityczny chrześcijańskiej demokracji reprezentowało konspiracyjne pismo „Szaniec" przemianowany następnie na "Pochodnię". Drukarnię tego pisma zainstalowano w mieszkaniu Marii Bryś - gospodyni proboszcza Jana Warczaka w parafii Św. Jana Chrzciciela na Nowym Złotnie. W drukarni powielano również pisma ulotne „10 Przykazań” i inne. Gestapo przez dłuższy czas tropiło grupę „Pochodni”, nie przypuszczając, że chodzi tu o stosunkowo niewielkie grono osób. W dniu 8 marca 1941 roku wykryto drukarnię i aresztowano Tadeusza Starczewskiego. Wraz ze Starczewskim aresztowano proboszcza ks. dr. Jana Warczaka oraz współpracujących z nim księży: ks. prałata dr. Ferdynanda Jacobiego - proboszcza parafii św. Anny w Łodzi oraz wikarych tejże parafii, ks. Teofila Mielczarskiego i ks. Wacława Bielińskiego. Zatrzymanych osadzono w łódzkim więzieniu gestapo przy ulicy Sterlinga 16.
Budynek dawnego więzienia przy ul. Sterlinga 16.
Przeczytaj w baedekerze:
Budynek byłego więzienia policyjnego. (baedekerlodz.blogspot.com)
Po zakończeniu wojny przy kościele ponownie zaczęła funkcjonować parafia, będąca już w granicach Łodzi.

Wraz z powiększaniem się osiedla Nowe Złotno i przybywaniem parafian zaszła potrzeba rozbudowy kościoła, dzieła tego według projektu Mirosławy i Lecha Mackiewiczów latach 2003-2019 podjął się ówczesny proboszcz parafii ks. kanonik Marek Rzeźnicki i wikariusz ks. mgr Tomasz Zieliński. Nowy kościół został poświęcony 20 czerwca 2010 roku.

W latach 2003-2010 pod kierunkiem Ks. Proboszcza Marka Rzeźnickiego wybudowano nowy kościół według projektu architektów Sławomiry i Lecha Mackiewiczów.


Źródła:
Marek Budziarek. Świątynie Łodzi.
Historia Parafii - Nasze Złotno (wex.pl)
Parafia Św. Jana Chrzciciela w Łodzi

"Hasło Łódzkie", rok 1928.

Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi
Przeczytaj w baedekerze:

Fot. współczesne Monika Czechowicz