środa, 14 grudnia 2016

Rysunkowe obrachunki z przeszłością. Wystawa rysunków Zbigniewa Stolarczyka.Prace prezentowane na wystawie zabierają odbiorcę na spacer po historycznych Bałutach. 

Kościół Św. Józefa z 1765 roku, 2011

Każdy rysunek to kolejna notatka architektoniczna, dokumentująca budowle odnowione, odrestaurowane, jak i te zniszczone, zaniedbane, wszystkie opatrzone dokładnym adresem.

Ulica Młynarska 87, 2014

Ulica Konarowa 6, 2013


Znaczna część twórczości jest poświęcona konkretnym, pojedynczym budynkom; artysta bardzo rzadko dokumentuje całe zespoły założeń urbanistycznych (Stary Rynek, Fabryka Karola Scheiblera), unika też zestawiania kontrastowej zabudowy (wyjątkiem jest ul. Chopina, Stare i Nowe). W rozmowach artysta podkreśla, że jego sztuka jest „zaangażowana społecznie”, gdyż utrwala te budowle, ratuje od zapomnienia (…).

Ulica Limanowskiego 75, 2013

Ulica Stefana 15, 2013


Na rysunkach zobaczymy również różnorodne zestawienia utrwalonych elementów. Wybiórczość jest umyślna i służy ukazaniu jedynie prymarnych elementów danego widoku podwórka czy budynku. Jest to również wynik przemyśleń artysty i odpowiedź na pytanie gdzie przebiega granica, za którą nie ma już nic do powiedzenia. Dlatego część rysunków jest pozbawionych niemal całkowicie tła. 

Ulica Wojska Polskiego 171, 2014

Ulica Popiela 101, 2013

W swoich pracach artysta stara się zachować równowagę między czernią i bielą, z wyczuciem operuje światłem i cieniem, uzyskując wymiarowość ich przedstawienia.
Martyna Nowosiad
(fragmenty tekstu do katalogu)

Ulica Pancerna, 2015 

Ulica Podrzeczna 2, 2011


Zbigniew Stolarczyk urodził się w 1943 roku w Trzebicach. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom uzyskał w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Był pracownikiem dydaktycznym Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Uprawia twórczość w zakresie malarstwa i rysunku. Członek  ZPAP, został odznaczony za wieloletnią współpracę na rzecz okręgu łódzkiego. Zorganizował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, między innymi w Kazimierzu Dolnym, Ustce, Łodzi, Lwowie, Pradze. Uczestniczył w wielu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych (w Nowym Jorku, Warszawie i innych). Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, między innymi w Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Włoszech, Kanadzie i USA.

STRONA ARTYSTY:


Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
Czas trwania wystawy: 2 grudnia 2016 - 15 stycznia 2017
Kuratorka: Martyna Nowosiad

Fot. Monika Czechowicz