wtorek, 7 stycznia 2014

PAŁACYK SZAI KESTENBERGA

Przy ulicy Narutowicza 59 stoi elegancki pałac Jezajasza (Szai) Kestenberga zbudowany po 1923 roku, według projektu Henryka Hirszenberga. Budynek jest eklektyczny z dominującymi elementami neogotyku.


Szaja Kestenberg był synem i spadkobiercą Jakuba Kestenberga, właściciela fabryki z ulicy Sterlinga 26.
Jakub Kestenberg zmarł w 1921 roku i został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi. W tym samym roku zmarła też wdowa po nim - Dwojra z Kronzilbergów. Oboje mieli 13 dzieci. Wśród nich wyróżniał się Szaja (Jezajasz) Kestenberg, który robił wszystko, aby postawić na nogi podupadłe przedsiębiorstwo, ale mu się nie udało. W dobie kryzysu na przełomie lat 20. i 30. tonąca w długach fabryka ogłosiła upadłość i część z niej została kupiona na licytacji przez znany koncern lokalnych potentatów: Borysa i Nauma Eitingonów. 


W 1938 roku zadłużony właściciel pertraktował z władzami Łodzi w sprawie wynajęcia pałacu dla miejskiego schroniska turystycznego. Ostatecznie 19 czerwca 1939 roku budynek zakupiła na licytacji Izba Rolnicza i przeniosła tu swoje biura z Piotrkowskiej 92. Nadal można tu kupić pyszne miody; ma tu swoją siedzibę Wojewódzki Związek Pszczelarzy. Po wojnie w pałacu mieściło się szereg instytucji związanych z rolnictwem, obecnie m.inn Regionalny związek Rolników. W budynku znajduje się także restauracja&pub "Piwnica smaków".
Funkcjonuje tu również bank BPS.
Fot. Monika Czechowicz

źródła:
Ryszard Bonisławski. Joanna Podolska. Spacerownik łódzki.
Polska Niezwykła pl. (www.polskaniezwykla.pl)