poniedziałek, 21 stycznia 2019

Adam i Ewa na kampusie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.


Na ścianie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powstał, kolejny mural - "Wszystko o Ewie".
Jego autorem jest młody, utalentowany łódzki artysta – Piotr Chrzanowski. Ten znakomity ilustrator, grafik, twórca plakatów i obrazów, kreator wizualnego świata gier, od pewnego czasu angażuje się również we współpracę z Fundacją Urban Forms, tworząc wielkoformatowe prace w przestrzeni miejskiej.

Mural powstał we współpracy Fundacji Urban Forms i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Wszystko o Ewie” to korespondujące z „Sercem Adama” dzieło powstałe na budynku A4 przy ulicy Czechosłowackiej. Tym razem praca nawiązuje do postępu w dziedzinie medycyny.


Dwa lata temu na ścianie budynku Centrum Kliniczno-Dydaktycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej Piotr Chrzanowski, absolwent łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, i Fundacja Urban Forms stworzyli mural „Serce Adama” przedstawiający mężczyznę otoczonego wzorami chemicznymi i łańcuchem DNA. Praca inspirowana była znajdującym się w Kaplicy Sykstyńskiej freskiem „Stworzenia Adama” Michała Anioła. Wszystko o Ewie” to mural który odnosi się do współczesnego postępu medycyny i wykorzystania w tej dziedzinie najnowocześniejszych technologii. Obie prace w metaforyczny sposób pokazują wspólną ewolucję człowieka i medycyny, od ich wspólnego początku (Adam), do współczesności (Ewa), w której wizje człowieczeństwa ocierają się o technologiczną hybrydyzację ludzkiego ciała. 

Piotr Chrzanowski, „Wszystko o Ewie”.
Ulica Czechosłowacka 2.

Ściana pawilonu A4 w CKD. 

Mural o powierzchni ponad 400 metrów dołączył do grona studenckich artystycznych zdobyczy i jest już piątą tego typu realizacją powstałą we współpracy z Uniwersytetem Medycznym. Do projektów realizowanych w ramach tej kooperacji należą również prace Sebastiana Bożka, Tellasa (Włochy), oraz wspólne dzieło Piotra Chrzanowskiego i Alana Osieckiego, wszystkie z roku 2017.

"Deep Winter". Autor: Tellas.
Ulica Czechosłowacka 2a.

Źródła:
lodz.wyborcza.pl
urbanforms.org

Przeczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz