sobota, 21 grudnia 2013

ULICA ROOSEVELTA - FILMOWO


Tuż za Chinatown (czy popularnym dzisiaj OFF'em) od ulicy Piotrkowskiej odchodzi niewielka ulica Roosevelta, chętnie wykorzystywana przez filmowców - wygląda niemal tak samo jak na początku XX wieku. Zachowała się przy niej przedwojenna zabudowa, a perspektywę ulicy zamyka dawna świątynia ewangelicka pw. św. Jana (dzisiaj kościół katolicki pw. Najświętszego Imienia Jezus). Stąd dawna nazwa ulicy - Ewangelicka.
Spacerują nią Stefan i Wanda (Stanisław Mikulski i Ewa Krzyżewska), bohaterowie filmu "Powrót na ziemię".

"Powrót na ziemię", film w reżyserii Stanisława Jędryki. Rok 1966. 

W scenie kręconej przy ulicy Roosevelta Wanda zachwyca się wystawą sklepową, po czym oboje łapią rozrzucane z samolotu ulotki, zachęcające do głosowania "3 x tak" - widoczny znak, że akcja filmu toczy się w 1946 roku, w czasie agitacji przed ówczesnym referendum.


Ulica Roosevelta pojawia się również w filmie "Gorączka", w którym zagrała warszawską ulicę w 1905 roku. Tutaj stoi powóz, do którego wsiada rewolucjonista Leon (Olgierd Łukaszewicz), mający chwilę później dokonać zamachu na generała-gubernatora.

"Gorączka - dzieje jednego pocisku", film w reżyserii Agnieszki Holland. Rok 1980.

"Gorączka" to nie jedyny film, w którym na czas kręcenia zdjęć, pokazujących przełom XIX i XX wieku, Łódź staje się Warszawą. O ile po wojnie ze starej zabudowy w stolicy zostało bardzo niewiele, o tyle w centrum Łodzi zachowała się ona praktycznie w całości. Po niewielkim "liftingu" filmowcy niemal na każdej ulicy mogli kręcić zdjęcia do filmów historycznych. W znakomity sposób zostało to oczywiście wykorzystane w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy.
Wracajmy jednak na ulicę Roosevelta. Z zupełnie innej perspektywy została ona pokazana w filmie "Aleja gówniarzy". Na dachu jednej z kamienic Kasia rozmawia z Radkiem (Wojciech Mecwaldowski) - przyjacielem Marcina, który pokazuje jej swój sposób komunikowania się z kosmitami. Równocześnie w tle widać nocną panoramę Łodzi, między innymi wieżowce łódzkiego "Manhattanu" oraz szczyt stojącej przy Roosevelta dawnej fabryki Ramischa.

"Aleja gówniarzy", film w reżyserii Piotra Szczepańskiego. 
Rok 2007.

Fot. Monika Czechowicz

Zobacz jeszcze:
KOŚCIÓŁ PW. NAJŚWIĘTSZEGO IMIENIA JEZUS
TOWARZYSTWO WZAJEMNEGO KREDYTU - ULICA ROOSEVELTA
MURALE GWIAZD STREET ARTU NA KAMIENICACH PRZY ROOSEVELTA

źródła:
Przewodnik po filmowej Łodzi.
YouTube.pl
http://www.filmweb.pl