poniedziałek, 7 lipca 2014

ŁÓDZKIE PLENERY FILIPA BAJONA


Wspomina Filip Bajon:
Pałacyk przy Jaracza 45 został przerobiony dla potrzeb filmu "Aria dla atlety" na drezdeński hotel "Adler". Stał przed nim wspaniały samochód zapaśnika Hitzlera, od którego Stanisław Góralewicz odkręcił figurkę Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Przyłapany przez klowna Maxa, który był tam portierem, wypowiada ważną w filmie kwestię: "Świat to jedna z najmniejszych rzeczy, jakie znam".
"Aria dla atlety", film Filipa Bajona z roku 1979.
(źródło YouTube.pl)W pałacyku, w którym mieści się dziś rektorat Politechniki Łódzkiej rozgrywały się oniryczne, narkotyczne sceny z filmu "Aria dla atlety", inspirowane secesyjną twórczością Aubrey'a Beardsley'a. Ujęcia te kręcone były na czarno-białej taśmie o bardzo niskiej czułości, aby efekt w filmie był wyraźnie kontrastowy.Filip Bajon: - Fabryka nici "Ariadna" przy ulicy Niciarnianej. Budynki z czerwonej cegły powstałe w 1897 roku były scenerią filmu "Lepiej być piękną i bogatą". Ponieważ kręciliśmy go w grudniu, pamiętam zimno, trudne warunki zdjęciowe, nocne ujęcia, bo - jak wiadomo - zimą noc jest dłuższa od dnia. Na ścianach pozostały do dziś dwie litery: KW - i bynajmniej nie był to skrót Komitetu Wojewódzkiego, tylko inicjały Karola Waltza, fabularnego dawnego właściciela fabryki. 

Film "Lepiej być piękną i bogatą" z roku 1993.
(źródło YouTube.pl)

Filip Michał Bajon  – polski prozaik, scenarzysta oraz reżyser filmowy i teatralny. Profesor sztuk filmowych.
Wykładowca Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach. Prodziekan kierunku Realizacja Obrazu Filmowego Telewizyjnego i Fotografii w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W czerwcu 2008 roku został wybrany na stanowisko dziekana Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi na kadencję 2008-2012.
Absolwent Wydziału Prawa UAM, jeszcze przed ukończeniem studiów zapisał się na Wydział Reżyserski PWSFTviT w Łodzi. Debiutował jako prozaik w 1970 roku na łamach "Miesięcznika Literackiego". Debiutował jako reżyser filmowy w 1977 roku filmem telewizyjnym Powrót.
fot: www.filmweb.pl

Filip Bajon współpracował z teatrami:
Scena na Piętrze (Poznań) – Z życia glist
Teatr Dramatyczny (Warszawa) – Szaleństwo Jerzego III
Teatr Stary (Kraków) – Płatonow
Reżyserował też przedstawienia dla Teatru Telewizji.


"Ariadna", ulica Niciarniana 4.
źródło:
Elżbieta Czarnecka, Dorota Kiermasz (koncepcja i projekt). Pocztówki z miasta Łodzi.

F
ot. Monika Czechowicz