niedziela, 25 stycznia 2015

JULIUSZ LANGE – FABRYKA W ŁODZI i… MOZAMBIK

Plac przy ulicy Wólczańskiej 49/51, na którym zbudowano fabrykę, został kupiony przez Juliusza Langego w 1879 roku. Pierwsze obiekty stanęły tu przed 1882 rokiem. Dalsza rozbudowa miała miejsce w latach 1889-1903. Postawiono wówczas dwa budynki tkalni mechanicznej, parterową suszarnię, kotłownię i obiekty gospodarcze, a także rozbudowano rezydencję mieszkalną. 

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1906.

W fabryce produkowano tkaniny bawełniane o wdzięcznych nazwach: Kolumbia, Leda, Mozambik czy Werona. Wykonywano także prace na zlecenia innych fabrykantów.

Po śmierci Juliusza Langego (urodził się w Konstantynowie w 1850 roku) firmą kierował jego syn Rudolf Oskar. W 1934 roku została ogłoszona upadłość przedsiębiorstwa i zarekwirowano majątek właściciela.
W 1938 roku władze miejskie dokonały podziału nieruchomości na dwie oddzielne działki, rozdzielając zabudowania fabryczne od mieszkalnych.


Juliusz Lange
Budynki przemysłowe przy Wólczańskiej 49 zostały sprzedane Fabryce Wyrobów Jedwabnych i Cienkobawełnianych „Silk”, a dom przy ulicy Wólczańskiej 51 – Alicji Edycie i Małgorzacie Lange.


"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1910.


Po 1945 roku istniała tu tkalnia należąca do Państwowych Zakładów Przemysłu Jedwabniczo-Galanteryjnego Łódź-Południe, a potem Wydział Zatrudnienia i Wojewódzki Urząd Pracy.

Strona Urzędu Pracy:
Willa przy Wólczańskiej 51 została wybudowana dla Juliusza Lange przy jego zakładach mieszczących się w głębi posesji. 

Obiekt powstał w dwóch fazach – do pierwszego domu na planie zbliżonym do kwadratu, z południową oficyną biegnącą w głąb posesji, dobudowano w latach 1903-1904 nową część od północy i nieco później, przed rokiem 1907, werandę od strony południowo-wschodniej, nadając całości rezydencjalny charakter. Na piętrze balkon z balustradą tralkową:


Po upadłości zakładów w 1934, gdy willę oddzielono od części przemysłowej – pozostała ona w rękach lekarza Juliusza Langego syna.
Willa jest przykładem zastosowania połączenia form neorenesansowych z elementami dekoracji secesyjnej.
Po 1945 roku w budynku znajdował się dom pomocy społecznej dla upośledzonych dzieci. Od 1980 roku jest siedzibą Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Ekonomicznego, oraz funkcjonuje w nim restauracja "Montenegro" serwująca swoim klientom potrawy kuchni bałkańskiej.
Strona restauracji:


Strona Polskiego Oddziału Ekonomicznego, oddział w Łodzi:
Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.


źródła:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.
Krzysztof Stefański. Łódzkie wille fabrykanckie.