poniedziałek, 9 września 2019

Fotorealistyczne murale Guido van Haltena

Na początku czerwca 2019 roku, na zaproszenie Fundacji Urban Forms Łódź miała okazję gościć Guido van Heltena, który przyjechał do naszego miasta w celu nadania zupełnie nowej twarzy zniszczonym przez warunki pogodowe muralom na Zarzewie.
Dwa murale wykonane przez twórców polskiego street art'u (TONE, SEPE, CHAZME, PROEMBRION, CEKAS) znajdujące się na ścianach sąsiadujących bloków przy ul. Morcinka 2 i 4 - uległy zniszczeniu. Więcej o tych pracach w baedekerze przeczytasz TUTAJ.


Nieistniejący już mural na ścianie jednego z bloków przy ulicy Morcinka.

Nowy mural autorstwa Guido van Heltena. Artysta spędził w Łodzi prawie dwa miesiące, samodzielnie pracując nad muralami, które pokryły dwa wieżowce znajdujące się przy ulicy Morcinka 2 i 4. 


Projekt został zainspirowany dyskusją o sztuce w przestrzeni publicznej i prywatnej. W celu poznania artystycznych gustów mieszkańców Zarzewa, Fundacja Urban Forms wraz z artystą zorganizowała piknik rodzinny. Spotkanie miało na celu zaangażowanie członków lokalnej społeczności w rozmowy o ich ulubionych dziełach sztuki, prezentację domowych artefaktów i stworzenie miłej, sąsiedzkiej atmosfery. Podczas spotkania artysta wykonał fotografie, które posłużyły mu do zaprojektowania muralu. W trakcie realizacji projektu Guido van Helten postanowił jeszcze bardziej zaangażować najmłodszych mieszkańców Zarzewa i poprosił ich o wykonanie własnych małych dzieł sztuki, jedno z nich - “Łeba”, pojawiło się na muralu.

Tymek i "Łeba", fot. Guido van Helten


Guido van Helten - australijski artysta o holenderskich korzeniach. Dorastał w Melbourne w Australii. Początkowo jego działania streetartowe miały charakter nielegalny (tagowanie pociągów, grafitti na ścianach, itp). Wynikające z tego kłopoty stały się bodźcem do opanowania warsztatu i podjęcia studiów na uniwersytecie Brisbane (Australia), które ukończył w 2008 roku. Jego wielkoformatowe obrazy powstały w największych miastach Australii (m.in. Melbourne, Sydney, Port Adelaide, Perth, Brisbane), jaki i stolicach i metropoliach europejskich (m.in. Londyn, Edynburg, Glasgow, Reykjavik, Mińsk, Kijów, Tallin i in.). W 2016 roku van Helten po raz pierwszy został zaproszony do Polski przez Fundację Urban Forms.

Rozpoznawalny styl van Heltena mieści się w konwencji fotorealistycznej. Monochromatyczne dzieła, które charakteryzuje jednocześnie żywa ekspresja i dbałość o szczegół, silnie oddziałują na emocje odbiorców. Artysta wpisuje je zwykle w kulturowy, historyczny i społeczny kontekst danego miejsca. Angażuje się również w projekty społeczne i pracę z niewielkimi społecznościami lokalnymi. Przykładem jest jego słynna praca zrealizowana na potężnych silosach zbożowych w niewielkiej osadzie australijskiej w Brim, która od tej pory zaczęła przyciągać turystów przybywających celowo, by zobaczyć dzieło van Heltena. 

Brim, Australia. 
Źródło: https://www.abc.net.au, fot. Giudo van Halten
W kwietniu 2016 roku artysta namalował we wnętrzu chłodni mural upamiętniający 30 rocznicę wybuchu elektrowni w Czernobylu, a w 13 października tego samego roku ukończył mural na terenach Wschodniej Ukrainy.
Guido van Helten - bez tytułu, 2016. Awdijiwka, Ukraina. Źródło: facebook.com/guidovanheltenART

Nowe murale na Zarzewie rozjaśniły łódzką dzielnicę. Charakterystyczne dla dzieł Guido van Heltena sylwetki ludzi w kolorach pasujących do elewacji budynku uzupełniają prawdziwe dzieła sztuki - zaczerpnięte z domów mieszkańców osiedla. 


Źródła:

Fundacja Urban Forms
Sienkiewicza 61a/121
90-009 Łódź

Przeczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz

Tymienieckiego 22

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. ul. Ks. Biskupa Wincentego Tymienieckiego 22G/ dawne imperium Grohmanów.
Fot. Monika Czechowicz