wtorek, 21 maja 2013

Bye, bye Julek...

W kwietniu 1961 roku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na pomnik Juliana Marchlewskiego. Komisja konkursowa mająca w swym składzie poza artystami rzeźbiarzami przedstawicieli społeczno-politycznych, w trzeciej eliminacji nagrodziła równorzędną, pierwszą nagrodą, opiewającą na 35 tysięcy złotych dwa projekty, oznaczone godłami nr 49 "Alfa" i nr 32 "Julian". Wystawa nadesłanych prac została udostępniona z okazji święta 1 maja 1961 roku. 

Stary Rynek. Miejsce, gdzie stanie pomnik Juliana Marchlewskiego.

Prasa łódzka podkreślała znakomitą organizację konkursu, co miało być zasługą sekretarza Zygmunta Cichego. Otwarcie kopert nastąpiło 8 maja tegoż roku. Następnym etapem był wybór projektu do realizacji.

Stary Rynek, rok ok. 1965.

Zrealizowany pomnik tworzyła grupa figur odlanych z brązu, o czterometrowej wysokości. Postaci Marchlewskiego towarzyszyli robotnicy: kobieta z dzieckiem i dwóch mężczyzn (w jednym rozpoznano hutnika).
W lutym 1964 roku duża część elementów była już gotowa. W drugiej połowie kwietnia przeprowadzono montaż monumentu na Starym Rynku, zaś jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło w przeddzień święta 1 maja 1964 roku.

Pomnik Marchlewskiego wyjeżdża z Łodzi, rok 1991. fot. David Pichaske.

Pomnik już nie istnieje, został rozebrany w 1991 roku, jako wybitnie nie odpowiadający naszym czasom...

Stary Rynek dzisiaj. Fot. Monika Czechowicz

Dużo przyjemniej, prawda..?

źródło: Piotr Gryglewski. Łódzkie budynki 1945-1970.

Łódź, Kino Charlie. Przegląd Kina Francuskiego.


We wtorek, 21 maja rozpoczyna się 4. Przegląd Kina Francuskiego.
W programie jak zwykle najnowsze i najciekawsze filmy francuskie, które zabiorą widza w podróż do współczesnej Francji, nawiązując również do jej historii... Piękne obrazy są w nich tłem do opowieści o życiu, dorastaniu, tolerancji, prawach kobiet, kryzysie finansowym, przyjaźni i oczywiście miłości w mieście zakochanych - Paryżu. Nie zabraknie również okazji do uśmiechu, specjalnością kinematografii francuskiej jest przecież komedia omyłek. Zobaczymy filmy autorstwa sławnych reżyserów takich jak Claire Denis, Amos Gitai, Costa-Gavras, ale także nowych nadziei francuskiego kina. Na ekranach gwiazdy: Natacha Régnier, Pierre Arditi, czy Gad Elmaleh, ale również młodzi aktorzy, o których jeszcze będzie głośno. Po raz pierwszy w Przeglądzie zostanie pokazany film animowany dla dorosłych - "Obraz" Jeana-Françoisa Laguione.
REPERTUAR:
21.05. (wtorek) godz. 17:30
   "Ostatnie piętro na lewo" - reżyseria: Angelo Clanci. Występują: Hippolyte Girardot, Fellag, Aymen Saidi, Judith Henry

22.05. (środa) godz. 17:30
   "Kraul" - reżyseria : Hervé Lasgouttes. Występują: Swann Arlaud, Anne Marivin, Nina Meurisse, Gilles Cohen

22.05 (środa) godz. 19:10

   "Żądza bankiera" - reżyseria: Costa-Gavras. Występują: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Régnier, Hippolyte Girardot

23.05. (czwartek) godz. 17:45
"Róże na kredyt" - reżyseria: Amos Gitai. Występują: Léa Seydoux, Grégoire Leprince-Ringuet, Valeria Bruni-Tedeschi, Pierre Arditi, Arielle Dombasle

godz. 19:45
"35 kieliszków rumu" - reżyseria : Claire Denis. Występują: Alex Descas, Mati Diop, Nicole Dogué, Grégoire Colin

24.05. (piątek) godz. 17:30
"Obraz" - reżyseria: Jean-François Laguionie

źródło: kalejdoskop.pl