środa, 22 października 2014

Łódź. Malarstwo współczesnej Białorusi w Kookaburra Studio.Galeria Sztuki Kookaburra Studio (Piotrkowska 35) zaprasza na wystawę "Transgraniczna Strefa Sztuki. Malarstwo Współczesnej Białorusi". Prace pokazuje jedenastu  białoruskich artystów o polskich korzeniach.


Artyści, którzy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w wystawie żyją i tworzą w Grodnie. Wszyscy są zrzeszeni w Towarzystwie Polaków Plastyków przy Związku Polaków na Białorusi.

 W galerii można obejrzeć ponad 30 obrazów. Swoje prace prezentują: Wacław Romaszko, Wacław Sporski, Gienadij Picko, Igor Kiebiec, Walery Stratovich, Piotr Januszkiewicz, Andrzej Filipowicz, Snieżana Witecka, Danuta Chilmanowicz, Alex Sporski i Natalia Klimowicz.


Piotr Bogusław Jędrzejczak:
(...) "W dziedzinie sztuki Europa Wschodnia była w XX wieku dla Zachodniej dostarczycielką licznych objawień: Chagall, Malewicz, Kandinsky, Kobro - by wymienić choćby ich. I trudno tej obfitości nie łączyć wielokulturowością, tak charakterystyczną dla tej części świata. Z przenikaniem i oddziaływaniem na siebie tradycji narodowych, religijnych, artystycznych. - Czy w trzecim tysiącleciu mesjasz nadejdzie również ze Wschodu?"

Walery Stratovich urodził się w 1963 roku na północnym Kaukazie w Rosji. W latach 1981 -1986 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Witebsku, którą założył wybitny malarz Marc Chagall. Od 1987 roku tworzy w Grodnie. Malarstwo artysty charakteryzuje się ekspresyjnymi kompozycjami, grubo nakładaną fakturą farby, odważnym łączeniem ciepłych i zimnych barw, piękną, rozpoznawalną grą światła. Prace artysty cieszą się ogromnym uznaniem, zdobią kolekcje prywatne na wielu kontynentach. 
Walery Stratovich. Powrót z jarmarku.

Wacław Romaszko, rocznik 1967. W 1986 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Glebowa w Mińsku. Od 1988 roku mieszka i pracuje w Grodnie. Od 2000 roku należy do Towarzystwa Polskich Plastyków przy ZBP. Uczestnik plenerów międzynarodowych. Artysta ma na koncie wystawy indywidualne w Grodnie, Brześciu, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Wacław Romaszko. Mglisty wieczór.

Igor Kiebiec, urodzony w 1966 roku w Pietrykowie na Homelszczyźnie. Jest samoukiem, tylko przez pewien czas doskonalił swe umiejętności w studium plastycznym G. Mazurowa. Mieszka i tworzy w Grodnie. Obrazy artysty cieszą się powodzeniem w kraju i za granicą. Prace były wystawiane w galeriach Grodna, na Litwie i w Polsce. Brał udział w międzynarodowych plenerach i wystawach. Swoim aktywnym udziałem w imprezach organizowanych przez Związek Polaków na Białorusi i Konsulat Generalny RP w Grodnie artysta przyczynia się do popularyzacji współczesnej sztuki polskiej.
Igor Kiebiec. Jedna z części Trylogii o pożądaniu.

Piotr Januszkiewicz urodził się w 1960 roku w Klinczanach koło Grodna.W 1988 roku ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku. Praca dyplomowa artysty zdobi salę teatralną Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Po ukończeniu studiów został członkiem Białoruskiego Związku Artystów Plastyków. Uczestniczy w krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich. Ma w dorobku wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Twórczość artysty jest bardzo różnorodna, uprawia witraż, mozaikę, grafikę, malarstwo. Maluje baśniowe, przypominające nieco klimat chagallowski miasta, Anioły i świętych, obiekty o charakterystycznej, intensywnej kolorystyce. Poza malarstwem, zajmuje się również sztuką monumentalno-dekoracyjną, jego witraże zdobią kościoły w Białymstoku, w Grodnie, w Moskwie.

Wacław Sporski, rocznik 1960. W 1979 roku ukończył Mińskie Liceum Sztuk Pięknych im. Glebowa. Od 1983 roku prowadzi działalność wystawową. Brał udział w wystawach malarskich na Białorusi i za granicą. W 1996 roku uczestniczył w wystawie malarstwa białoruskiego w Niemczech. Od 2002 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Jego malarstwo charakteryzuje się ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi i kolorystycznymi, jest poetyckie, majestatyczne, tajemnicze, piękne. Łączy realne z nierealnym, tworzy malarską senną wizję na granicy jawy i snu. 

Wacław Sporski. Światło księżyca.

Wacław Sporski. Pomysły stworzenia z cyklu "Paradoksy"

Andrzej Filipowicz urodził się w 1974 roku w Grodnie.Ukończył Państwowy Uniwersytet im. Janki Kupały w Grodnie. Sypendium artystyczne odbył na zaproszenie Kunstlerhaus Schlos Wiepersdorf w Niemczech oraz w USA. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym ale także projektuje wnętrza, fotografuje, uprawia grafikę. Uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych, organizowanych w kraju i zagranicą. W 2014 roku realizował cykl wystawowy z projektem oraz katalogiem "Magia rzeczywistości" w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Obrazy artysty są dalekie od rzeczywistości, doskonałe, nierealnie wyidealizowane, nie wyobrażają stanu faktycznego, są imaginacją, marzeniem...
Andrzej Filipowicz, "Chwila ulotności" 


Śnieżana Witecka, urodziła się w 1982 roku w Grodnie. Pracuje w technice malarstwa olejnego i akwarelowego.  Wystawia prace w galeriach w Polsce, Rosji, na Litwie i na Białorusi. W 2002 roku ukończyła Grodzieński Państwowy College Sztuki o specjalności Wystrój. W roku 2007 została absolwentką Grodzieńskiego Uniwersytetu im. J. Kupały, specjalność plastyka. Witecka stworzyła ilustracje dla duchowo-oświatowego wydania "Modlitewnika dla dzieci", 2010.
Śnieżana Witecka. Muzyka. 


Genadiusz Picko, rocznik 1970. W 1991 roku ukończył Bobrujskie Liceum Sztuk Pięknych. Mieszka i pracuje w Grodnie. Od 2006 roku należy do Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. W swoim dorobku ma wystawy zbiorowe i indywidualne. Uczestniczy w plenerach i wystawach, jego prace wystawiane były w Paryżu, Petersburgu, Mińsku, Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi oraz innych miastach Polski.

Genadiusz Picko. Porwanie Europy.

Genadiusz Picko.Deser.

 Genadiusz Picko. Corrida.


Danuta Chilmanowicz, urodzona w Grodnie. Ukończyła Państwowy Uniwersytet im. Janki Kupały w Grodnie. Mieszka i pracuje w Grodnie, jest wykładowcą Grodzieńskiego Kolegium Pedagogicznego. Zajmuje się malarstwem, większość dzieł powstaje w technice batik. Uczestniczy w plenerach i wystawach.
Natalia Klimovich, urodziła się w 1983 roku na Białorusi. Ukończyła Kolegium Plastyczne w Grodnie. Absolwentka Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku. Studia na wydziale Grafiki. Członek Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi. Uczestnik Międzynarodowych Plenerów Artystycznych w Polsce.
Natalia Klimovich. Rozmowa Szeptem. 


Alex Sporski, rocznik 1983. W 2006 roku ukończył Uniwersytet im. Janki Kupały na wydziale sztuk pięknych w Grodnie. Uczestnik wystaw w Polsce i na Białorusi. Bardzo dobre przygotowanie akademickie, czujne oko uznanego już mistrza - ojca Wacława Sporskiego sprawiły, że każda praca artysty jest niepowtarzalna, pełna symboli, metafor i fantazji. Sporski junior - to artysta poszukujący nowych form i rozwiązań, nie ustający w dążeniach do poszerzenia swoich dokonań, wkładający w swoje prace niezwykle dużo wysiłku. Historycy sztuki w rodzimej Białorusi uznają Alexa Sporskiego za bardzo dobrze zapowiadającego się artystę. 
Alex Sporski. Nostalgia.


ORGANIZATOR:
Galeria Sztuki Kookaburra Studio
www.kookaburrastudio.pl
Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do końca listopada. 


Bardzo dziękuję za miłe przyjęcie i przedstawienie prac artystów - animatorce, organizatorce tego artystycznego wydarzenia, Pani Renacie Mosiołek.

Więcej o wystawie przeczytasz 
(strona Galerii Kookaburra)

Więcej o Kookaburra Studio przeczytasz 
A prasa pisze...
TUTAJ


źródło:
Matriały informacyjne Kookaburra Studio, Łódź, Piotrkowska 35.

Zobacz jeszcze GooG, stronę poświęconą artystom z Europy Wschodniej

fot. Monika Czechowicz 
- i z zasobów internetu