niedziela, 13 października 2013

250 animacji z całego świata na Se-Ma-For Film Festival w Łodzi


Pierwszy w Europie festiwal poświęcony animacji rozpoczął się w czwartek w Łodzi. Na miłośników filmu animowanego czeka 250 animacji z całego świata oraz wybitni goście, którzy na specjalne zaproszenie przyjechali do Łodzi. 
Wśród z nich m.in. Mike Silk, aktor który podkłada głos do bajek (m.in. Johny Bravo czy Scooby Doo)
To festiwal, który pokazuje jak niezwykłą dziedziną sztuki jest animacja. Podobnych wydarzeń na całym świecie jest zaledwie kilka – mówi Zbigniew Żmudzki, dyrektor studia Se-Ma-For w Łodzi. – Łódź jest świetnym miejscem na spotkania związane z animacją ze względu na bogate tradycje – dodaje.

Świteź
Animacja to frajda…
To ciężka praca, ale nie zmienia to faktu, że zajęcie to przynosi mnóstwo radości. Każdego dnia jesteś jednym z wielu zwariowanych kreskówkowych postaci – mówi Mike Silk, którego głos możemy usłyszeć m.in. w bajce o Scooby Doo.
W dobie filmów 3D i wysokobudżetowych bajek animacja zawsze znajdzie miejsce wśród najmłodszych widzów. Dzieci zawsze z zaciekawieniem obserwują animację – mówi Paulina Zacharek, dyrektor Muzeum Animacji. – Dodatkowo zawsze będzie ona ładniejsza niż średniej klasy produkcja. Poza tym lalki zawsze zostają i najmłodsi mogą w każdej chwili obejrzeć je z bliska – dodaje.

Radostki

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest międzynarodowy konkurs na najlepszą animację Stop Motion i konkurs na najlepszą polską animację. – Międzynarodowy konkurs podzieliliśmy na trzy kategorie: profesjonalną, studencką oraz dla dzieci. Do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 60 filmów – informuje Marta Mękarska, rzecznik festiwalu.
O nagrodę na najlepszą polską animację powalczy 20 produkcji. Filmy oceni międzynarodowe jury, któremu przewodniczy Rene Chéniér z National Film Board of Canada.
Zwycięzcy poszczególnych konkursów zostaną nagrodzeni statuetkami małego i dużego Piotrusia. – Nazwa nagrody wzięła się od Piotrusia i Wilka. Film zdobył statuetkę Oscara 2007 za najlepszy krótkometrażowy film animowany – przypomina Marta Mękarska.

Piotruś i Wilk

W tym roku po raz pierwszy w jury zasiądą także najmłodsi. – Dzieci będą miały odrębny głos w konkursie na najlepszą animację Stop Motion – mówi Mękarska.
Animacje będą wyświetlane codziennie. Wśród projekcji znajdują się m.in. pełnometrażowe produkcje Michela Ocelota, filmy z Argentyny czy Polski.

Les Trois Inventeurs Michela Ocelota (1980)

Dla nieco starszych dzieci przygotowano projekcje dotyczące życia i twórczości H.C. Andersena.

Autor: JZ/par / Źródło: TVN24 Łódź

na dachu Łodzi

fot. Monika Czechowicz