czwartek, 7 lutego 2019

MONDO SCARA – proekologiczna mozaika.Mondo Scara - „Ryba” (Il Pesce), budynek XIII Liceum Ogólnikształcącego w Łodzi, ulica Eljasza Chaima Majzela 4.
W ramach Festiwalu Dialogu 4 Kultur na bocznej ścianie gmachu XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Piotrowiczowej powstała barwna mozaika zatytułowana „Ryba”.
Wykonał ją Mondo Scara, czyli Daniele Serantoni, artysta z Włoch. Serantoni od 2004 roku tworzy mozaikowe instalacje z plastikowych i metalowych elementów uzyskanych z recyklingu. Używając tego typu materiałów chce nadać im nowe życie i nowe funkcje. Artysta sam zgłosił się do Fundacji Urban Forms z chęcią umieszczenia jednej ze swoich prac na łódzkiej ścianie. Daniele zdobył środki na sfinansowanie swojego pomysłu za pośrednictwem crowdfundingu. Film, który nagrał i umieścił w sieci, zachęcił pasjonatów sztuki miejskiej do sfinansowania projektu, a na miejscu w Łodzi uzyskał wsparcie Fundacji Urban Forms i XIII LO.
Artysta realizuje swoje pomysły dzięki materiałom z recyklingu, takim jak miedź (rury, płyty, przewody), aluminium, stal i tworzywa sztuczne. W Łodzi stworzył szkielet ryby o długości 15 metrów i wysokości 5 metrów, używając "kart" z plastiku, miedzi i aluminium, stworzonych specjalnie do tej pracy. Wszystkie użyte plastiki pochodzą z materiałów odpadowych, takich jak butelki detergentu, szampony i tym podobne. Kształt ryby nie jest przypadkowy, artysta chciał zwrócić uwagę na nadużywanie plastiku i następujący wzrost zanieczyszczenia wody.


Mondo Scara:
Korzystając głównie z materiałów pochodzących z recyklingu staram się nadać im drugie życie, odnowienie, inną przestrzeń niż ta, w której są normalnie używane”.Fot. pochodzi ze strony: http://mondoscara.com/

Oficjalna strona artysty: http://mondoscara.com/
Mondo Scara na FB:

Fot. Monika Czechowicz

źródła:
URBAN FORMS urbanforms.org

Przeczytaj jeszcze:


MALOWANA ŁÓDŹ/ ARCHIWUM TEMATYCZNE