poniedziałek, 17 stycznia 2022

Mural o kobiecej przyjaźni/ ulica Kopernika 53a.


W listopadzie 2021 roku powstał mural poświęcony kobiecej przyjaźni i siostrzeństwu. Ozdobił on siedzbę pończoszniczej firmy Fiore przy ulicy Kopernika 53a.


Dwie kobiety stoją na tle kwiecistego tła. Sposób przedstawienia postaci nie pozostawia złudzeń – kobiety są dla siebie wsparciem i łączy je więź. Są ucieleśnieniem wizji świata stworzonego przez kobiety i dla kobiet, subtelnego, pełnego wsparcia i kobiecej solidarności.
Kobiecość i siostrzeństwo, wokół tych zasad zbudowana jest filozofia naszej marki, a projekt muralu znakomicie te wartości oddaje” – wyjaśniała Agnieszka Mantusz, właścicielka marki Fiore.


FIORE to łódzka marka specjalizująca się w produkcji rajstop, pończoch i skarpet od 1998 roku. Zespół współtworzący markę składa się w 70% z kobiet, a kobiecy punkt widzenia to klucz, który marka wykorzystuje interpretując modę i pojawiające się trendy.

(źródło: https://easyfiore.com/pl/)


Nowy mural w Łodzi to efekt współpracy marki FIORE, na której siedzibie przy ulicy Kopernika powstał mural, a także Fundacji Urban Forms. Zaprojektowali go i wykonali artyści związani od lat z Łodzią: Martyn Gill i Paweł Ponichtera.
Pierwszy zdobył uznanie m.in. dzięki udziałowi przy tworzeniu muralu przy ul. Targowej 55…

drugi artysta, Paweł Ponichtera w swoich pracach łączy realizm z figuralną abstrakcją, a od kilku lat organizuje warsztaty rysunkowe Pro-Pose.
” Przestrzeń miasta cały czas się zmienia i to, jak będzie wyglądać zależy od wielu elementów. Dlatego szczególnie cieszy nas każda współpraca ze światem biznesu, który coraz częściej angażuje się w świadomie kreowanie dobrej miejskiej przestrzeni. Nie ma tu krzykliwości, agresywnych barw. Zgodnie z najnowszymi trendami, odwołującymi się do ekologii życia w mieście sztuka miejska ma wpasować się w miejsce, w którym powstaje, wzbogacać je, a nie przyćmić skalą i kolorem”– mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms


Fundacja Urban Forms w ciągu kilkunastu lat działalności doprowadziła do powstania ponad 150 murali, instalacji i mniejszych obiektów sztuki w przestrzeni publicznej Łodzi, wielu miast w Polsce, a nawet w Magnitogorsku. Fundacja chętnie współpracuje z sektorem biznesowym, który coraz częściej dostrzega wartość artystycznych dodatków do swoich inwestycji.

Źródła:

Przczytaj jeszcze:

Fot. Monika Czechowicz

1 komentarz: