poniedziałek, 31 stycznia 2022

HOTEL CENTRUM/ wspomnienie

 

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Hotel został otwarty w 1976 roku w samym sercu miasta, przy ul. Kilińskiego 59/63, naprzeciw dworca kolejowego Łódź Fabryczna. 
Lata 70. XX wieku (źródło: http://fotopolska.eu)
"Dziennik Popularny", rok 1976.
"Dziennik Popularny", rok 1976.

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Czerwony neon z nazwą hotelu był doskonale widoczny z wielu kilometrów, gdyż wieżowiec wznosił się na wysokość 49 metrów.

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Dawniej w budynku istniało patio. Przechodziło się przez nie po wejściu do recepcji. Mieściła się tam piękna fontanna obudowana dużą ilością palm i zieleni. Jak niesie fama niejeden gość próbował w ozdobnym akwenie kąpieli. Podobno „wykąpał” się w niej Jan Himilsbach…
(Fot. wnętrz z dawnej oficjalnej strony hotelu)

"Dziennik Łódzki", rok 1982.

1982
(źródło: http://fotopolska.eu)

(Fot. wnętrz z dawnej oficjalnej strony hotelu)

"Odgłosy", rok 1983.

Hotel ten dawniej spełniał funkcje reprezentacyjne. Lokował w swoich pokojach i apartamentach takie postacie, jak np. premier Leszek Miller, czy ambasadorzy Izraela: Szewach Weiss i David Peleg. Chętnie nocowali tu ludzie sztuki, m.in. francuski kompozytor i piosenkarz Charles Aznavour, łotewski skrzypek Gidon Kremer (goście festiwalu Dialogu Czterech Kultur), a także Ewa Demarczyk, Ewa Bem, Czesław Niemen, członkowie Skaldów, Budki Suflera, zespołu Vox. Spali tutaj również sportowcy. W 2008 roku Centrum i Światowit gościły 200 zapaśników z 16 państw, którzy na dwóch wielkich turniejach ćwiczyli formę przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.
1983
(źródło: http://fotopolska.eu)

"Dziennik Łódzki", rok 1987.

Od 2001 roku, czyli od chwili, gdy do Łodzi został przeniesiony z Torunia Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, właśnie hotel Centrum stanowił jego zaplecze organizacyjne i noclegowe. Największe gwiazdy zatrzymywały się zwykle na ósmym piętrze, gdzie ulokowano kilka czterogwiazdkowych apartamentów. Jeden z nich został przebudowany na specjalne życzenie amerykańskiego reżysera Davida Lyncha, który nocował w Centrum nie tylko podczas festiwalu, ale w czasie wszystkich wizyt w Łodzi. Za zgodą artysty, pokój nosił jego imię, a ponieważ był także wynajmowany innym gościom, zawsze ciężko było w nim o wolne miejsce. W Centrum, a także w należącej do hotelu restauracji i kasynie, gdzie toczyło się nocne życie festiwalowe, można było spotkać wiele innych gwiazd amerykańskiego i europejskiego kina (aktorów, reżyserów, operatorów), takich jak Willem Defoe, Christopher Doyle, Ralph Fiennes, Ed Harris, James Ivory, Irene Jacob, Janusz Kamiński, Val Kilmer, Laszlo Kovacs, Volker Schlondorff czy Vittorio Storaro.