poniedziałek, 31 stycznia 2022

HOTEL CENTRUM/ wspomnienie

 

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Hotel został otwarty w 1976 roku w samym sercu miasta, przy ul. Kilińskiego 59/63, naprzeciw dworca kolejowego Łódź Fabryczna. 
Lata 70. XX wieku (źródło: http://fotopolska.eu)
"Dziennik Popularny", rok 1976.
"Dziennik Popularny", rok 1976.

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Czerwony neon z nazwą hotelu był doskonale widoczny z wielu kilometrów, gdyż wieżowiec wznosił się na wysokość 49 metrów.

"Dziennik Popularny", rok 1976.
Dawniej w budynku istniało patio. Przechodziło się przez nie po wejściu do recepcji. Mieściła się tam piękna fontanna obudowana dużą ilością palm i zieleni. Jak niesie fama niejeden gość próbował w ozdobnym akwenie kąpieli. Podobno „wykąpał” się w niej Jan Himilsbach…
(Fot. wnętrz z dawnej oficjalnej strony hotelu)

"Dziennik Łódzki", rok 1982.

1982
(źródło: http://fotopolska.eu)

(Fot. wnętrz z dawnej oficjalnej strony hotelu)

"Odgłosy", rok 1983.

Hotel ten dawniej spełniał funkcje reprezentacyjne. Lokował w swoich pokojach i apartamentach takie postacie, jak np. premier Leszek Miller, czy ambasadorzy Izraela: Szewach Weiss i David Peleg. Chętnie nocowali tu ludzie sztuki, m.in. francuski kompozytor i piosenkarz Charles Aznavour, łotewski skrzypek Gidon Kremer (goście festiwalu Dialogu Czterech Kultur), a także Ewa Demarczyk, Ewa Bem, Czesław Niemen, członkowie Skaldów, Budki Suflera, zespołu Vox. Spali tutaj również sportowcy. W 2008 roku Centrum i Światowit gościły 200 zapaśników z 16 państw, którzy na dwóch wielkich turniejach ćwiczyli formę przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.
1983
(źródło: http://fotopolska.eu)

"Dziennik Łódzki", rok 1987.

Od 2001 roku, czyli od chwili, gdy do Łodzi został przeniesiony z Torunia Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, właśnie hotel Centrum stanowił jego zaplecze organizacyjne i noclegowe. Największe gwiazdy zatrzymywały się zwykle na ósmym piętrze, gdzie ulokowano kilka czterogwiazdkowych apartamentów. Jeden z nich został przebudowany na specjalne życzenie amerykańskiego reżysera Davida Lyncha, który nocował w Centrum nie tylko podczas festiwalu, ale w czasie wszystkich wizyt w Łodzi. Za zgodą artysty, pokój nosił jego imię, a ponieważ był także wynajmowany innym gościom, zawsze ciężko było w nim o wolne miejsce. W Centrum, a także w należącej do hotelu restauracji i kasynie, gdzie toczyło się nocne życie festiwalowe, można było spotkać wiele innych gwiazd amerykańskiego i europejskiego kina (aktorów, reżyserów, operatorów), takich jak Willem Defoe, Christopher Doyle, Ralph Fiennes, Ed Harris, James Ivory, Irene Jacob, Janusz Kamiński, Val Kilmer, Laszlo Kovacs, Volker Schlondorff czy Vittorio Storaro. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz