poniedziałek, 1 grudnia 2014

TUWIMA 16 – FIRMA KAROLA ZINKE

Karol Zinke przybył do Łodzi wraz z rodzicami w początkach lat 60. XIX wieku. Pochodził z niewielkiej miejscowości Bülow na Łużycach. We wszystkich oficjalnych dokumentach podawał, że swoją fabrykę kas pancernych i wyrobów ślusarskich założył w 1881 roku. Nie ma jednak żadnej pewności, że od założenia mieściła się ona przy Tuwima 16 (dawniej Przejazd).

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1901.

Właścicielem tej nieruchomości został Zinke dopiero w latach 1887-1890. Jego firma zlokalizowana w prawej oficynie zyskała renomę na lokalnym rynku i nadal można spotkać powstałe w niej produkty. Poza kasami, z których była najbardziej znana, produkowała prasy do kopiowania, kasetki, żaluzje ogniotrwałe, a także niektóre elementy maszyn włókienniczych.

Dziennik Urzędowy m. Łodzi, rok 1919.

W 1913 roku pracowały w niej 42 osoby.
Po I wojnie światowej w przedsiębiorstwie nastąpił wyraźny zastój. Od 1921 roku było prowadzone przez syna założyciela, Brunona, pod nazwą Fabryka Kas Ogniotrwałych i Maszyn. 

Jednak z czasem przedsiębiorstwo przybrało charakter warsztatu rzemieślniczego, zajmującego się raczej naprawami zamków oraz szaf pancernych niż ich produkcją. W latach 1934-1936 było już całkowicie zamknięte.
Dziennik Urzędowy m. Łodzi, rok 1919.

Uruchomiono je ponownie w 1937 roku pod nazwą: Ślusarnia mechaniczna Karol Zinke właściciel Brunon Zinke.


Budynki przy ulicy Tuwima 16 dotrwały do dnia dzisiejszego w niezmienionym kształcie. Dom od frontu i dwie oficyny pełnią funkcje mieszkalne, a w dawnym zakładzie mechanicznym znajdują się pomieszczenia biurowe.
Podręczny Rejestr Handlowy, rok 1926.
W roku 2013 w ramach festiwalu Urban Forms, na ścianie szczytowej budynku od strony ulicy Sienkiewicza powstał mural autorstwa artysty z Gdańska Mariusza "M-CITY" Warasa.
Ma tu także swoją siedzibę pub  motocyklowy "IRON HORSE”


Oficjalna strona pubu:

Zobacz również:
Fot. Monika Czechowicz
Fot. archiwalne pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
"Rozwój", rok 1905.
źródło:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.