środa, 30 listopada 2016

DEDE. DWA MURALE W ŁODZI.

Jesienią 2016 roku na zaproszenie Fundacji Urban Forms do Łodzi przyjechało troje artystów z Izraela:  Nitzan Mintz, Dede i Untay.


Autorem dwóch murali powstałych w Łodzi jest Dede.
Dede to artystyczny pseudonim izraelskiego artysty graffiti. Jego pierwsze prace pojawiły się na murach budynków w Tel-Awiwie w 2006 roku. Znany jest także jako Dede Bandaid (bandaid – tym terminem określa się rodzaj plastra z gazikiem w środku, stosowanego do opatrywania drobnych ran).


Dede urodził się i wychował w Tel Avivie. Po raz pierwszy wykonał graffiti w wieku 13 lat na murach swojej szkoły – była to Droga Mleczna wykonana techniką natryskową.
Podczas swojej służby wojskowej w Siłach Obronnych Izraela, Dede zaczął wykonywać graffiti, które zawierały komunikaty wizualne o silnym wydźwięku antywojennym. Przedstawiały żołnierzy puszczających bańki mydlane, czy policjantów w … spódnicach baletnic.
Po zwolnieniu z wojska, Dede w swoich pracach nadal starał się przekazywać idee społeczne i polityczne -  często pracował techniką szablonów, na  ścianach budynków Tel-Awiwu pojawiały się jego gołębie pokoju…
Inspirację znajdował w sprawach bieżących, mocno zaangażowany w sytuację polityczną swojego kraju, już od 2008 roku tworzył prace będące wynikiem refleksji na temat współczesnych wydarzeń w Izraelu.
Prace Dede najczęściej znajdują swoje miejsce w sferze publicznej, na ścianach budynków. Prezentuje swoje prace także w galeriach, pierwsze prace pokazał w 2009 roku w galeriach izraelskich, w tym: Kiszon Gallery, Alfred Gallery, P8, Tzadik Gallery, Art Fair, Riviera i wielu innych. Jego prace były również prezentowane  w galeriach w Szwajcarii, Włoszech, Francji, Niemczech, Nowym Jorku i innych.


Dede w swoich pracach często wraca do techniki szablonu i rysunku, który jest precyzyjny, staranny, z wielką dbałością o detale. Powracającym tematem jego prac jest pierwsza pomoc, często w jego pracach pojawia się motyw … plastrów opatrunkowych. Wykorzystywanie tego motywu nie jest dość jasne, a sam artysta unika wyjaśnień i nadawania mu dokładnego, jednoznacznego znaczenia.

Praca wykonana przez Dede w 2015 roku na ścianie jednego z budynków w południowej części Tel-Awiwu (źródło fotografii: en.wikipedia.org/wiki/Dede).

Plastry na ścianie jednego z paryskich szpitali (źródło fotografii:  http://globalstreetart.com/dede)

Łódzki mural Dede to czarno-białe plastry wpisane w beżowo-różową ścianę.
Mural znajduje się przy ulicy Organizacji WiN 10.Na ścianie kamienicy przy ulicy Młynarskiej 15 artysta wykreował wzbijającego się w górę ogromnego ptaka złożonego z desek.


Praca zadziwia starannością i dbałością o detale. Na poszczególnych deskach widać nawet najmniejsze słoje drewna.
Inne prace artysty możesz obejrzeć tutaj:

źródła:
Rojo, Jaime, and Harrigton, Steven. "The New Face of Tel Aviv Street Art"
Briggs, Gemma. "If Walls Could Talk", Time Out Israel..
Lanir, Tal (Ed.), "Street Art Israel", Tel Aviv Museum of Art.
Merom, Hagai, "Tel Aviv's Graffiti Underground", Halfi Publishing House.


Fot. Monika Czechowicz


Zobacz jeszcze: