poniedziałek, 20 maja 2019

JONASZ – mural na Polesiu.

W ramach projektu Off Galeria w 2015 roku na Polesiu powstał mural na dwóch ścianach podwórka przy ulicy Legionów 49 i 51 (mural jest dobrze widoczny od ulicy Mielczarskiego). Wykonały go Ola Paulińska i Paulina Nawrot.

Paulina Nawrot, pochodzi z Trójmiasta i jest absolwentką Pracowni Kostiumu Teatralnego ASP w Łodzi, działa w Vera Icon. Wraz Aleksandrą Paulińską tworzyły zgrany duet realizujący projekty w przestrzeni miejskiej i lubujący się w niekonwencjonalnej grotesce. Ważny był kontekst miejsca, dialog z odbiorcą i przyjaźń dająca synergię działaniu.


Ich projekt "Sztuka w międzyczasie" (2012) realizowany dla Fundacji Urban Forms, polegający na artystycznej aranżacji kilku przystanków autobusowych w Łodzi, był częścią ich pracy dyplomowej na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.


W 2015 roku Aleksandra Paulińska i Paulina Nawrot zrealizowały mural "Wzrastasz?" na elewacji kamienicy przy ulicy Żeromskiego 20, dedykowany charyzmatycznemu wychowawcy, wieloletniemu nauczycielowi w I LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, harcerzowi, Januszowi Boisse "Blademu". Mural powstał z inicjatywy wychowanków "Bladego" i dzięki zorganizowanej przez nich społecznej zbiórce pieniędzy.


W 2015 roku Aleksandra i Paulina wzięły udział w projekcie OFF Galeria, tworząc przy ulicy Legionów 49 i 51 wspólne dzieło "Jonasz", nawiązujące do płótna Adama Muszki "Chederowe wspomnienia". Adam Muszka "Chederowe wspomnienia".

Wszystkie murale w ramach projektu Off Galeria powstają na podstawie obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Miasta Łodzi. Być może dzięki akcji, obrazy znajdujące się na co dzień w czeluściach muzeum zostaną udostępnione dla mieszkańców i zachęcą ich do poszukiwania oryginałów.


- Pomysł projektu zrodził się podczas organizowanych przez fundację "Fajrantów po łódzku". Mieszkańcy Polesia przekonywali nas że chcieliby mieć murale na własnych podwórkach. W projekcie Off Galeria odpowiadamy na te oczekiwania. W modelowy sposób połączyliśmy interesy artystów i mieszkańców. - mówiła Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms

Jonasz”, ulica Legionów 49/51. 
Autorki: Paulina Nawrot i Aleksandra Paulińska.

źródło:
URBAN FORMS https://www.urbanforms.org/Zobacz jeszcze:Fot. Monika Czechowicz