poniedziałek, 28 maja 2012

FESTIWAL OTWARTA WYSTAWA

Ponad 250 artystów zgłosiło się do udziału w tegorocznym festiwalu Otwarta Wystawa, który w piątek rozpoczął się w Łodzi. Festiwal jest niezależnym przeglądem prac plastycznych, filmowych i poetyckich odbywającym się w pofabrycznych przestrzeniach zabytkowego Księżego Młyna.
W programie tegorocznej imprezy znalazły się również warsztaty plastyczne i muzyczne, operatorskie, prezentacje ubioru oraz koncerty na plenerowej scenie. Gwiazdami muzycznej odsłony festiwalu są Krzysztof Ścierański, KAMP! oraz Olivia Anna Livki.

W tym roku mija 10 lat, od kiedy łódzcy artyści zainicjowali Otwartą Wystawę, ale jest to jej 11-ta edycja, bowiem w 2002 roku zorganizowano ją dwukrotnie. Tradycyjnie głównym elementem festiwalu będzie jeden z największych w kraju przeglądów prac plastycznych, filmowych i poetyckich. Na równych prawach swoje prace mogą tu prezentować zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, debiutanci, jak i dojrzali twórcy.
Jak przekonuje organizator festiwalu Adam Radoń dzięki otwartej formule w tym roku padł kolejny rekord liczby uczestników. "Na ponad 3 tys. metrów kw. w halach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie można obejrzeć ekspozycję stworzoną przez ponad 250 artystów" - zapowiedział Radoń.
Nie zabraknie także wystaw towarzyszących. Zaplanowano prezentację prac uczestników zabawy "Obiekt W", ekspozycję plakatów studentów łódzkiej ASP, wystawę street artu, salon ubioru, kostiumów i tkaniny artystycznej oraz prezentację artystycznych projektów z udziałem robotów. W programie imprezy znajdują się także projekcje filmowe studia Se-Ma-For, przegląd filmów festiwalu "Kamera Akcja" oraz nadesłanych na festiwal krótkich form filmowych.
Od 30 maja do 1 czerwca organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w warsztatach: plastycznych "Patrz, Słuchaj, Twórz!" prowadzonych przez Adrianę Lisowską; operatorskich Karin Hammer i muzycznych, prowadzonych przez ośmiu zawodowych muzyków. Ponadto Marcin Wilkoszewski i Adrian Grabarczyk pokażą jak wykorzystać twórczy potencjał street artu i graffiti.
W Dniu Dziecka, na zakończenie imprezy, na najmłodsze i nieco starsze dzieci czekają m.in. koncerty, warsztaty, przedstawienie Teatru Ruchu Trzcina oraz wernisaż wystawy prac dzieci i młodzieży pt. "Podobno".

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Otwarta Wystawa, Urząd Miasta Łodzi i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Honorowy patronat objęła prezydent Łodzi.

Nieformalny ruch społeczny Otwarta Wystawa zainicjował swoją działalność w Łodzi w 2002 roku. Pierwsze edycje odbyły się dzięki wsparciu Muzeum Książki Artystycznej. Pięć lat później powołano Stowarzyszenie Otwarta Wystawa, które jest również organizatorem cyklu ART.NOC. Wyróżniającym się na festiwalu artystom stowarzyszenie pomaga wejść w profesjonalny świat sztuki m.in. poprzez współpracę z instytucjami kultury, w których organizuje prezentacje ich twórczości.


źródło:

DZIEWCZYNA Z ULICY UNIWERSYTECKIEJ

W ścisłym centrum Łodzi powstaje stała ekspozycja sztuki ulicznej. Wybitni reprezentanci wielkoformatowego malarstwa z całego świata wypełniają barwami puste ściany. Na elewacjach powstają imponujące, plastyczne obrazy, które kuszą kolorami i w ciekawy sposób przełamują szarość i codzienność typową dla miejskiego krajobrazu. Wszystko za sprawą Fundacji Urban Forms.

Łódź, ulica Uniwersytecka 12.
28 maja, godzina 11.00, oficjalne przywitanie nowego muralu:


Mural powstał z inicjatywy i pod okiem Fundacji Urban Forms. 
Autorem  malowidła jest Przemysław Blejzyk (Sainer) – współtwórca grupy Etam. Obraz jest jednym z elementów pracy dyplomowej Sainera na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Autor tego obrazu stworzył także mural (znajdujący się przy Alei Kościuszki 27) w ramach projektu Galeria Urban Forms, który zrealizowano w 2011 roku, we wrześniu.


Tworzenie muralu było sporym wyzwaniem ze względu na prostokątny kształt ściany - mówił Michał Bieżyński z Urban Forms. - By wspiąć się na jej szczyt, musieliśmy użyć podnośnika. Praca zakończyła się jednak sukcesem.

Około 20 m wysokości i 6 m szerokości ma mural, który można oglądać na ścianie kamienicy przy ul. Uniwersyteckiej 12. 


Obraz na ścianie kamienicy przy ul. Uniwersyteckiej to już czternasty (!) mural w Łodzi, który powstał dzięki pomocy fundacji. Inne dzieła, polskich i zagranicznych artystów, można zobaczyć m.in. przy ul. Uniwersyteckiej 3, Jaracza 59, Pomorskiej 67 oraz na kilku budynkach przy ul. Zachodniej i al. Kościuszki. 

Murale mają przyciągać formą, pobudzać wyobraźnię i dawać szerokie pole do interpretacji. Barwy i kształty mają wciągać do innego świata i pozwolić oderwać się – choć na chwilę – od miejskiego zgiełku.

Fot. Monika Czechowicz

źródło:
http://sztukatulka.pl/

Zobacz jeszcze:
MURAL PRZY AL. KOŚCIUSZKI 27
MURAL PRZY SKRZYŻOWANIU ZACHODNIEJ i PRÓCHNIKA.
MURAL PRZY ULICY POMORSKIEJ 67.
ŁÓDZKIE MURALE

"MIESZANE ODCZUCIA" - wystawa malarstwa Sylwii Stankiewicz


"MIESZANE ODCZUCIA"
malarstwo Sylwii Stankiewicz
wernisaż 1 czerwca 2012 roku godz. 18
wystawa czynna do 27 czerwca 2012 r

Sylwia Stankiewicz pochodzi z Jarosławia. W 1991 ukończyła Liceum Plastyczne w Jarosławiu, UMCS w Lublinie na wydziale Pedagogiki i Psychologii, kierunek Animacja kultury o specjalności Taniec. Studia Podyplomowe z rachunkowości w WSZiP w Tarnowie . Uczestniczka ogólnopolskich warsztatów malarskich dla osób niesłyszących „Malarstwo w terapii”. Dorobek artystyczny prezentowała na kilku wystawach zbiorowych. Laureatka Grand Prix warsztatu malarskiego organizowanego przez PZG/Łódź w 2009 roku w Cisnej. Prace malarskie Stankiewicz publikowane były w wielu wydawnictwach m.in. katalogu malarskim „Jasno Niebieskie Okna”.
Mieszane odczucia” jest pierwszą indywidualną wystawą artystki.

„Od najmłodszych lat zaczęłam, jak każde dziecko, od malowania fresko-zdrapek na ścianach. Lubiłam malować na papierze, materiale, piasku, rzeźby w drewnie i do dziś wciąż eksperymentuję.”

W obrazach artystki odnajdziemy: znaki, plamy, postacie, uczucia, marzenia senne, materia i wszystko, co w życiu przeżywamy. Fascynuję się sztuką eksperymentalną. Malując nigdy nie wie, co będzie na obrazie. Widzi białe płótno i raptem w przestrzeni podobrazia dzieją kosmiczne dramaty, bierze w nich udział materia w stanie wrzenia i katastrofy, jest to abstrakcja, kształty pochodzące z przypadku. Pojawiają się formy zbliżone do kontynentów, obrazy pełne ruchu, wibracji, sprzeczności. Łączenie barw krańcowo przeciwstawnych. „Wciąż szukam głębi, złotego polotu – skłębiam go i zapalam, rozmywam i destyluję. Powstaje zjawisko zorzy polarnej albo złoty kosmos. Kreska zmienia się w plamę, a ta koncentrując – skupia do linii. W obrazach poszukuję drugiego dna – zapowiedzi tajemnicy….”