poniedziałek, 12 marca 2018

Dawna fabryka Henryka Hirszberga i Edwarda Birnbauma.W tym miejscu, przy ówczesnej ulicy Wodnej 16 (dzisiaj Wodna 23) znajdowała się fabryka wyrobów wełnianych i półwełnianych Henryka  Hirszberga i Edwarda Birnbauma. Przeniesiono do niej produkcję z zakładu istniejącego od 1889 roku przy ulicy Piotrkowskiej.


Zakład produkował tkaniny ubraniowe męskie i damskie, zatrudniał 300 robotników.
W 1912 roku został przekształcony w Towarzystwo Wyrobów Tkackich „Hirszberg i Birnbaum”, z kapitałem zakładowym 1,5 miliona rubli, podzielonym na 6 tysięcy akcji.

"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1901.


"Czas", kalendarz informacyjno-adresowy, rok 1901.

W 1906 roku zmarł Edward Birnbaum, współwłaścicel firmy.

"Rozwój", rok 1906.

W latach międzywojennych kapitał spółki przekształcono na 2 miliony złotych i podzielono na 10 tysięcy. Firma zatrudniała 375 robotników, miała 470 krosien angielskich i produkowała tkaniny wełniane i jedwabne.
Przedstawicielstwa fabryki znajdowały się w Katowicach, Poznaniu, Lwowie, Gdańsku, Krakowie i Warszawie. Wartość sprzedaży rocznej szacowano na 6 milionów złotych.
Po upaństwowieniu utworzono tu Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Włady Bytomskiej, późniejszy oddział „Polino”.Budynek przy ulicy Wodnej już nie istnieje (fotografia pochodzi z "Księgi fabryk Łodzi" Jacka Kusińskiego, Ryszarda Bonisławskiego i Macieja Janika). W głębi widoczne szedowe dachy zabudowań fabrycznych.


Dzisiaj deweloperska firma ECHO Investment buduje tu osiedle mieszkaniowe, zabudowania fabryczne w głębi nie są już widoczne od ulicy Wodnej, nie wiem czy na ich miejscu także powstaną budynki mieszkalne.

ECHO investment:
Nowa Dzielnica to osiedle powstające przy ulicy Wodnej 23, w tętniącym życiem nowym centrum Łodzi.
Na pierwszy etap inwestycji składać się będzie 86 mieszkań o powierzchni od 23 do 123 mkw. W inwestycji przewidziano mieszkania jedno i dwu-poziomowe. Na ostatniej i przedostatniej kondygnacji budynku część lokali posiadać będzie tarasy o powierzchniach do 80 mkw.

Źródło:
Jacek Kusiński, Ryszard Bonisławski, Maciej Janik. Księga fabryk Łodzi.
ECHO investment http://www.echo.com.pl

Fot. archiwalne ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Fot. Monika Czechowicz